Chicago 4. apríla (TASR) - Kyselina listová môže najmä mladé ženy ochrániť pred vysokým krvným tlakom. Zistili to americkí vedci z Harvard University v Bostone v rozsiahlej štúdii, ktorá obsiahla 150.000 ľudí.
Aby sa však ochranný efekt mohol prejaviť, treba za deň skonzumovať aspoň jeden miligram kyseliny, čo je 2,5-násobok dávky pre dospelých odporúčanej v Nemecku a USA.
Kyselina listová patrí do skupiny vitamínov B a vyskytuje sa v zelenej listovej zelenine, strukovinách a pomarančoch. Vedci pripustili, že v normálnej strave človek nemôže prijať toľko kyseliny listovej, preto účastníčkam štúdie podávali vitamínové tabletky. V USA pridávajú kyselinu aj do múky, pretože preventívne pôsobí proti vývojovým chybám nenarodených detí.
Vedci sledovali ženy vo vekových skupinách od 27 do 44 rokov a od 43 do 70 rokov počas ôsmich rokov. Ukázalo sa, že mladšie ženy boli vďaka dennej konzumácii najmenej jedného miligramu kyseliny listovej vystavené o polovicu menšiemu riziku vysokého tlaku ako tie, ktoré prijímali menej ako 0,2 miligramu. U starších žien klesol tento podiel na 18 percent.
Tím bostonských vedcov navrhuje overiť uvedené zistenia v ďalších klinických štúdiách. Ak sa výsledky potvrdia, mohol by sa tento vitamín, u ktorého sa nezistili žiadne zdraviu škodlivé vedľajšie účinky, predpisovať ľuďom náchylným na vysoký krvný tlak.