FOTO - ARCHÍV
To, čo ľudia označujú jednoducho ako bolesti hlavy, je pre lekárov a vedcov často ťažko lúštiteľnou skladačkou z takmer 169 rozličných foriem chorôb, ktoré môžu mať najrôznejšie príčiny. S istotou možno povedať, že príčinou bolesti môžu byť komplikované biochemické mechanizmy, určité zložky potravy alebo často najmä naša psychika.
Prečo tie ihly v hlave?
"Bolesti hlavy môžu byť primárne, keď je príčinou bolesti neurologická porucha, alebo sekundárne, vtedy bolesť môžu spôsobovať závažné príčiny ako nádory mozgu, zápal mozgových blán, zvýšený vnútrolebečný tlak a podobne. V porovnaní s primárnymi bolesťami hlavy sú však veľmi zriedkavé," hovorí primár neurologického oddelenia Nemocnice Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Bratislave MUDr. Róbert Garay.
Hľadanie je ako detektívka
V praxi je tiež skôr výnimkou, ak bolesť hlavy spôsobuje len jedna príčina, dôležité je však tie príčiny nájsť. A to môže byť poriadna fuška.
Našťastie mnoho typov bolestí hlavy má také typické príznaky, že možno stanoviť správnu diagnózu už na základe rozhovoru. Pacient môže dostávať otázky typu - ako často má bolesti hlavy, kde ho bolí, ako dlho, kedy sa objavila prvýkrát? Ďalšie otázky môžu smerovať na spánok, rodinné problémy a pracovné zaradenie. Kým sa pacient dostane k neurológovi, mal by tiež absolvovať viacero vyšetrení. Praktický lekár by mal vylúčiť, či nejde o anémiu, čo je častá nepoznaná príčina bolestí hlavy u žien. Bolesť hlavy môže spôsobovať aj kolísanie krvného tlaku. Krčiar by mal zistiť, či bolesť nespôsobuje zápal prínosových dutín, očný lekár by mal vylúčiť bolesť hlavy z poruchy zraku. Krvné testy môžu odhaliť poruchy štítnej žľazy, anémiu alebo infekčné choroby, internista by mal zistiť, či chronická bolesť hlavy nie je príznakom vysokého tlaku.
Ako sa dostať k neurológovi
Stáva sa však, že niektorí všeobecní lekári pacienta s bolesťou hlavy odbijú a bez odporúčania na kompletnejšie vyšetrenia mu len predpíšu analgetiká.
"Ak lekár odmietne pacienta poslať k neurológovi, môže sa na neho obrátiť aj sám. Určite neodmietneme pacienta, ktorý k nám príde so záchvatom migrény alebo s akútnymi bolesťami hlavy," hovorí MUDr.Garay. Podľa zákona však treba mať odporúčanie od praktického lekára.
Ak sa pacient dostane k neurológovi, lekár urobí podľa potreby kompletné neurologické vyšetrenie. "K tomu patrí napríklad aj vyšetrenie chrbtice, môže ísť o röntgen lebky, EEG vyšetrenie, počítačový tomograf, magnetickú rezonanciu a desiatku ďalších špeciálnych vyšetrení," hovorí MUDr. Anette Kováčiková z bratislavskej ružinovskej neurologickej kliniky. Pacientom radí:
"Vždy sa pripravte na rozhovor s lekárom, všetky bolesti hlavy si značte do špeciálneho diára. Buďte pripravení vysvetliť detaily, špecifiká a podrobnosti vašich problémov. Do diára si značte dátum, čas, dĺžku trvania bolesti hlavy, rôzne príznaky bolesti, u žien začiatok menštruačného cyklu, ktoré lieky užívate."