Vlasy seriálovej Rachel sa stali samostatným fenoménom. Keď sa vysielal seriál Priatelia, neuveriteľné množstvo dievčat a žien zatúžilo po účese, ktorý práve nosila herečka Jenifer Anistonová. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Vlasy sú zrkadlom nášho zdravotného stavu, môžu prezradiť dokonca aj to, čo by sme neraz nechceli. Sú svedkom všetkého nezdravého, čo robíme
Vypadlo vám dnes 150 vlasov? Nebojte, to je O.K. Na jar a jeseň padajú niektorým ľuďom omnoho viac ako inokedy. Netreba sa znepokojovať, súvisí to len s ročným obdobím. Vlasy opäť narastú.
"Denne prirodzene strácame 50-150 vlasov," hovorí MUDr. Eva Rasochová z ambulancie pre ochorenia vlasov v Bratislave.
Kto by nechcel mať vlasy lesklé, farebné, husté a zdravé po celý život? Niekomu však zošedivejú už v tridsiatke, ďalšieho už v dvadsiatke trápi plešina. Prečo? Za väčšinu podobných problémov môžu hormóny a genetická výbava. Za niečo si môžeme aj sami. Vlasy sú zrkadlom nášho zdravotného stavu a životného štýlu.
Prečo vzniká plešatenie
Hoci sú dnes holohlaví muži "in", prieskumy hovoria, že začínajúca sa plešina im prekáža dokonca viac ako prípadná obezita. Viac ako 80 percent mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity a zníženie atraktivity. Zvýšené vypadávanie vlasov môže súvisieť s viacerými ochoreniami a často je jedným z ich príznakov.
"Najčastejší typ plešatenia je zapríčinený hormónmi. Trápi najmä mužov, naopak ženský hormón estrogén do veľkej miery proti padaniu vlasov chráni," hovorí dermatologička. Pripomína, že preto je dôležité nasadiť liečbu každému pacientovi na mieru. Čím skôr sa mužský typ plešatenia začne prejavovať, tým je progresívnejší - šíri sa rýchlejšie a viac.
"Muži často prichádzajú neskoro. K odborníkovi sa vydá dobrovoľne len málokto, radšej skúšajú všelijaké zaručené vodičky. Žiaden prípravok však neobnoví vlasový porast, ak už zanikli vlasové váčky. S cielenou starostlivosťou treba začať v okamihu, keď si človek všimne, že mu vlasy začínajú rednúť," hovorí MUDr. Rasochová.
Prečo tak skoro šedivieme?
Na vine je aj stres. Stres vyvoláva napnutie svalov a stiahnutie ciev v oblasti vlasatej časti hlavy, čím sa zhoršuje výživa vlasového korienka. Šedivenie je proces, počas ktorého vo vlasových stvoloch ubúda farbivo a medzi kôru a dreň vlasu sa dostávajú vzduchové bublinky. Opticky tak vlas zosvetľujú. Pri intenzívnom strese sa mechanizmus šedivenia vlasov zrýchli, pretože pri strese môžu niektoré vlasy vypadávať, a často vypadnú práve tie, ktoré sú najviac prirodzene sbarbené. Keď vypadnú, šedivé vlasy sa viac odkryjú a celkový vzhľad sa potom javí šedivejší. Ak si nechcete vlasy farbiť, dobrou pomôckou je každý šedivý vlas nájsť a vytrhnúť.
Prečo niekto zošedivie skôr ako ten druhý? Hlavnú úlohu okrem stresu hrá životospráva, rýchlosť starnutia organizmu, a samozrejme to, čo zdedíme po rodičoch. V prílohe si prečítajte, čo všetko môžeme urobiť pre zdravé a pekné vlasy.
* Priemerná ľudská štica má asi zo stotisíc vlasov, svetlovlasí majú až 140-tisíc, hrdzaví naopak najmenej - 80-tisíc.
* Priemerná rýchlosť rastu je asi 1,2 cm mesačne.
* Vlasy rastú najrýchlejšie v lete, najpomalšie na jeseň a v zime.
* Výraznejšie spomalenie rastu vlasov nastáva až po 70 rokoch života.