Ročné obdobie
Na jar a jeseň padajú niektorým ľuďom omnoho viac ako inokedy. Netreba sa znepokojovať, súvisí to len s ročným obdobím. Vlasy opäť narastú.
Pôrod
Počas tehotenstva je zvýšená produkcia estrogénov, vďaka čomu sú v tomto období hustejšie vlasy. Po pôrode klesne ich hladina a veľa vlasov vypadne. Netreba sa však báť, vypadnú len tie, ktoré súviseli s hladinou estrogénu.
Poruchy imunitného systému
Ak náhle vypadajú vlasy na určitej ploche, ide o jediné ozajstné ochorenie, ktorého prejavom je práve vypadávanie vlasov. Pri poruche imunitného systému telo identifikuje vlasové korienky ako cudzie telieska a zbavuje sa ich. Vlasy často opäť narastú samy alebo po účinnej liečbe zinkovými tabletkami.
Čo môže veľmi uškodiť vlasom
Drastické diéty
Jednostranná výživa alebo drastické diéty sa rýchlo odrazia na stave vlasov. Pre zdravé vlasy je potrebný najmä dostatok vitamínov B6 a B12, C, E, ako aj minerálnych látok: kalcium, magnézium, kálium, zinok, mangán, meď, železo a aminokyselín.
Lieky a amalgám
Niektoré zložky liekov vplývajú na vlasy škodlivo. Rast vlasov sa upraví po doliečení. Vlasom môže škodiť aj ortuť v plombe ako každý ťažký kov.
Porucha činnosti štítnej žľazy
Aj zvýšená alebo znížená funkcia štítnej žľazy môže byť jednou z príčin vypadávania vlasov. Sprevádza ju únava, nervozita alebo zmeny hmotnosti.
Ako si najčastejšie ničíme vlasy
Česanie mokrých vlasov
Aj keď je vlas veľmi pevný, nešetrné česanie poškodzuje vlasy najmä vtedy, ak sú mokré. Vzniká tzv. efekt buble-hair, v tomto mieste sa vlas ľahko zlomí.
Tupírovanie je priam pohroma
Pri spätnom pohybe hrebeňa pri tupírovaní sa nadvihnú šupinky na povrchu vlasu a pri každom pohybe hrebeňa zase opačným smerom sa potom šupinky odtrhnú. Tak sa zoslabuje povrchová vrstva vlasu, čo vedie neskôr k jeho lámaniu.
Konský chvost, vrkoče a dredy
Plešatenie si môžeme zaviniť aj sami, napríklad nevhodnou úpravou účesu. Známe sú tzv.ťahové alopécie (plešatosť) pri nosení "konského chvosta, vrkočov, dredov.Ak taký účes nosíme príliš dlho, vlasové cibuľky môžu zaniknúť a plešina už nezarastie.
Farbenie vlasov
Odfarbovanie a trvalá ondulácia nenávratne poškodzujú chemické väzby vo vnútri vlasu. Klasické chemické poškodenie kôry vlasu vyzerá ako drobný belavý uzlíček na vlasovom stvole. Ak sa zákrok opakuje neprimerane často a neodborne, je poškodenie také značné, že sa vlasy lámu a sú slabšie.
Fénovanie horúcim vzduchom
Ak je teplota veľmi vysoká (120 - 180°C), voda , ktorá sa prirodzene nachádza v bunkách kôrovej časti vlasu, začne tvoriť bublinky ako pri vare. V týchto miestach je potom vlas veľmi slabý a ľahko sa láme. Takáto porucha vlasového stvolu sa už nedá napraviť.
Rada dermatologičky:
Ako minimalizovať poškodenie vlasu?
Snažte sa, aby všetky zásahy na vlasoch boli čo najmiernejšie. Nevyhnutné je pravidelné používanie kondicionérov na vlasy. Najčastejšie sa v týchto výrobkoch nachádza silica, kolagén, aminokyseliny, panthenol alebo iné deriváty vitamínu B6. Vhodné je prípravky na vlasy kupovať v lekárňach a striedať ich s kozmetikou z drogérie.
Aj vlasy majú svoje limity: keď sme ich prekročili a vlas sa poškodil, nedá sa už ničím napraviť. Jedinou voľbou je jeho odstrihnutie a čakanie, až dorastie na žiadanú dĺžku. (uj)