Muzikoterapeuti tvrdia, že vhodné melódie dokážu doslova zázraky: vedia upokojiť, rozveseliť, roznežniť, posilniť, ale aj zmobilizovať skryté sily.
Psychiatrické kliniky, psychologické poradne, dokonca aj niektoré novorodenecké oddelenia u nás čoraz častejšie využívajú špeciálnu relaxačnú hudbu či autentické zvuky prírody: spev vtákov, hlasy veľrýb a delfínov, šumenie lístia, špliechanie morských vĺn.
Hudba zmierňuje bolesť
Škótski vedci tvrdia, že hudba dokáže tíšiť bolesť a zmierňovať stres. Dobrovoľníkov zo škótskeho Glasgowa výskumníci požiadali, aby držali ruky v ľadovej vode, kým môžu, a pri tom počúvali hudbu, počítali príklady alebo sledovali komédiu. Výskum ukázal, že ľudia počúvajúci hudbu dokázali zniesť bolesť najdlhšie - niekedy až päťnásobne dlhšie než tí, čo sa venovali iným činnostiam.
Hudba uvoľňuje aj endorfíny
Obľúbená hudba stimuluje v mozgu rovnaké časti ako čokoláda, dobré jedlo, sex. Okrem toho pozitívne ovplyvňuje psychiku a uvoľňuje endorfíny - hormóny šťastia. Hudba môže vyriešiť aj problémy so zaspávaním. Mozog má totiž úžasnú vlastnosť, vie synchronizovať svoju činnosť so zvukmi. Pomalá, monotónne sa opakujúca hudba spomaľuje tep srdca, frekvenciu dychu aj frekvenciu mozgových vĺn.
Nie všetko, čo sa nám zdá príjemné, však prospieva zdraviu. Príliš hlučná hudba s dynamickým rytmom, rýchlejším než prirodzený tep srdca, zvyšuje vnútorné napätie, prehlbuje stres a môže rozladiť organizmus.
Namiesto liekov Bacha
Ani experimenty v hlasitosti, rytme a harmónii neposkytujú bunkám a tkanivám dostatok času na uvoľnenie a využitie liečebnej energie.
Príklady z niektorých psychologických ambulancií dokazujú, že hudba môže občas nahradiť lieky. Stav pacienta s bolestivým žalúdočným vredom sa po mesiaci hudobnej terapie romantickou hudbou podstatne upravil. Žena trpiaca nespavosťou, ktorá už nevedela zvládnuť bežné úkony, po terapii Bachom a Brahmsom vysadila väčšiu čať liekov. Žene trpiacej migrénou pomohla klasická hudba obmedziť frekvenciu záchvatov.
Spev lieči, dokonca aj falošný
Výskumy psychológov a fyzioterapeutov potvrdili, že aj ľudský hlas má liečivú silu. Spolu s hlasivkami sa uvoľňujú aj emočné bloky. Ten, kto si spieva, je zdravší a vyrovnanejší. Pri speve sa prehlbuje dýchanie, zlepšuje sa okysličenie krvi, osviežujú sa pľúca i srdce. Plný a hlasný spev rozochvieva všetky dutiny v tele, a tak nás vnútorne masíruje. Liečebný účinok falošný spev neovplyvňuje.
Náš tip: Nájdite si priestor, kde môžete spievať osamote, aby ste sa mohli uvoľniť: v aute pri šoférovaní, v kúpeľni či v lese. Spievanie akejkoľvek melódie človeka upokojí, zlepší náladu, posilní imunitný systém. V rodinách, kde sa spieva, je menej sporov.
(dm, uj)