Už aj na Slovensku možno diagnostikovať glaukóm špeciálnym laserovým analyzátorom vrstvy nervových vláken sietnice nazvaným GDx-VCC. S prístrojom zatiaľ u nás pracuje iba očná lekárka Silvia Koutunová z Bratislavy. Vyšetrenie je rýchle, neinvazívne a výsledok je k dispozícii okamžite.
"Toto najmodernejšie zariadenie dokáže zachytiť a kvantitatívne vyhodnotiť poškodenie oka glaukómom už o päť až šesť rokov skôr, než sa tieto zmeny prejavia výpadmi v zornom poli alebo typickým nálezom na očnom pozadí," hovorí MUDr. Koutunová. Glaukóm, ľudovo nazývaný zelený zákal, je chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré v prípade neskorej diagnózy a nedostatočnej liečby vedie k ťažkému poškodeniu zraku až k slepote.
Vyšetrenie nehradia poisťovne, stojí vyše tisíc korún.
Odborníci doteraz nepoznajú presnú príčinu vzniku ochorenia, je však geneticky podmienené. Najznámejším rizikovým faktorom je zvýšený očný tlak, ďalej cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, vysoká krátkozrakosť. Primárny glaukóm sa vyskytuje v dvoch formách. Prvá, najčastejšie sa objavujúca forma je zákerná tým, že pacient nemusí mať žiadne ťažkosti. Len niekedy pocit tlaku v očiach, prípadne ho bolí hlava. Ochorenie sa zistí náhodne pri predpisovaní okuliarov alebo pri preventívnej prehliadke. Ak sa u pacienta vyskytne pokles zrakovej ostrosti a výpady v zornom poli, je už na efektívnu liečbu neskoro.
Záchvatovitá forma glaukómu nie je taká nebezpečná, lebo bolesť oka, náhle zhoršenie zraku, vracanie a celkový zlý stav privedú pacienta rýchlo k lekárovi, vysvetlila Koutunová.
V súčasnosti sa na diagnostiku glaukómu využívajú okrem laserového analyzátora ešte dva typy zobrazovacích techník. Je to Heidelberský retinálny tomograf (HRT) a Optická koherentná tomografia (OCT), tento prístroj sa však na Slovensku zatiaľ nenachádza. HRT vlastnia viaceré nemocnice.
(tasr, r)