Tretina ľudí, ktorí dostanú infarkt, o tom ani nevie. Vedci sledovali viac než 400 000 pacientov, ktorí prekonali infarkty. Výskum ukázal, že tretina z nich prekonala infarkt bez akútnej bolesti na prsiach. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Našu planétu zasiahne pandémia kardiovaskulárnych chorôb. Bude rovnako smrteľná, ako bol stredoveký mor. Tvrdí to celkom vážne Jean-Pierre Bassand, prezident európskej spoločnosti, ktorá sa zaoberá chorobami srdca a krvného obehu. Každých 42 sekúnd zomrie niekto v Európe na infarkt.
Každý deň zomrie niekto, kto nám bude veľmi chýbať.
Príčiny sú stále banálne
Máme málo pohybu, priveľa jedla, fajčenia, cholesterolu a neuveriteľne veľa stresu. To všetko škodí nášmu srdcu viac, ako sme si ochotní pripustiť.
Slovenskí muži nad 60 rokov dokonca vedú v celosvetovom rebríčku v úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia. Slovenské ženy, na počudovanie, na tom nie sú omnoho lepšie. Spolu s Maďarkami, Angličankami a Ruskami tvoria vedúcu štvoricu žien zomierajúcich na choroby srdca.
Keď infarkt nebolí
Asi tretina ľudí žije so srdcom postihnutým infarktom a vôbec to netuší. Najmä ženy, starší ľudia a diabetici často prežijú bezbolestný infarkt. Lekári vo svete sledovali viac než 400 000 pacientov, ktorí prekonali infarkty. Výskum ukázal, že tretina z nich prekonala infarkt bez akútnej bolesti na prsiach. "Títo pacienti boli náchylnejší na odďaľovanie liečby, ale ich riziko, že na infarkt zomrú, bolo viac než dvojnásobné," uvádza správa v Journal of the American Medical Association.
Podľa slovenských štatistík tiež až 30 percent pacientov, ktorých postihne infarkt myokardu, nenavštívi lekára, a tak sa o tomto ochorení vôbec nedozvedia. "Ide o tzv. nemú ischemickú myokardiu, ktorá je zákerná práve v tom, že pacient nepociťuje žiadne ťažkosti," hovorí profesor Zoltán Mikeš.
Rada lekárov znie: Keďže príznaky sú veľmi rozmanité, treba myslieť na srdcový infarkt najmä u ľudí s týmito rizikovými faktormi: vek nad 40 rokov, vysoká hladina cholesterolu, fajčenie, nadužívanie alkoholu, hormonálna antikoncepcia u žien, cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, cievne ochorenia v rodine.
Profesor Mikeš upozorňuje, že dokonca aj tí, čo už majú silné podozrenie na infarkt - bolesti v hrudníku vyžarujúce do ramien, krku a rúk - veľmi dlho váhajú, kým vyhľadajú lekársku pomoc.
Aj ženy umierajú na infarkty
Ženy si stále myslia, že infarkt je chorobou mužov. Mýlia sa. Infarkt a ochorenia srdca sa podieľajú na úmrtí žien až 44 percentami. Zlozvyku fajčenia prepadá čoraz viac žien, okrem toho asi od päťdesiatky ženy strácajú prirodzenú ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktorú dlhé roky spoľahlivo zabezpečoval hormón estrogén.
Dôležitá je tiež skutočnosť, že ženy pociťujú bolesti pri infarkte inak ako muži. Zatiaľ čo u mužov je jedným z prejavov infarktu intenzívna bolesť za hrudnou kosťou, ženy pri takýchto príležitostiach pociťujú skôr bolesť v chrbtici.
Stále máme nádej
Stúpajúci trend srdcovocievnych chorôb je podľa svetových kapacít ešte zastaviteľný, svedčia o tom príklady z Austrálie, USA, Belgicka a Holandska. Nutričný vedec Gert Meier z Holandska hovorí: "V Holandsku napríklad po štyridsiatke volajú každého povinne, aby si zmeral cholesterol. Zvýšenie hladiny cholesterolu nad 5,2 jednotiek v krvi už znamená zvýšenie rizika upchatia ciev. Vedecké štúdie totiž dokazujú, že ak sa nám podarí znížiť úroveň krvného cholesterolu napríklad o desať percent, zníži sa rovnako aj riziko, že umrieme na infarkt. Keď si niekto chce kúpiť dom na hypotéku, povinne mu zmerajú cholesterol. O čo nižšiu hladinu mu namerajú, o to menšie úroky bude platiť."
Termíny zvyšujú riziko infarktu
Náročný termín v zamestnaní a konkurencia zvyšujú riziko infarktu. Podľa štúdie, ktorú zverejnil britský odborný časopis New Scientist, ide v prípade náročného termínu v práci až o šesťnásobné riziko, zatiaľ čo v prípade konkurencie o dvojnásobné zvýšenie nebezpečenstva zlyhania srdca. Prudké zvýšenie tlaku v práci zvyšuje riziko pre srdce viac než postupné zosilňovanie nepriaznivých okolností. Samozrejme, aj pomalé negatívne zmeny riziko zvyšujú. Dlhodobo však platí, že stres ako taký nie je najväčšou príčinou srdcového infarktu. Tie treba hľadať inde: patrí sem obezita, nadbytok živočíšnych tukov a cholesterol, a najmä fajčenie.
Rozčúlenie zvyšuje cholesterol
Podľa amerických vedcov aj hnev zvyšuje hladinu cholesterolu. Ženy, ktoré často vybuchujú, či už verbálne, alebo psychicky, mávajú vyššiu hladinu cholesterolu, ako ženy pokojnejšej povahy.