SME

Ako zistiť, či nám hrozí infarkt, aké sú varovné príznaky, čo urobiť?

Varovné príznaky

Príčinou infarktu je najčastejšie krvná zrazenina (trombus) v artérioskleroticky zmenenej cieve zásobujúcej srdce, ale zriedkavejšie môže spôsobiť infarkt aj spasmus (kŕčovité zúženie) zdravej koronárnej artérie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

FOTO - ARCHÍV

Varovné príznaky

Pred infarktom môžu byť niekedy prítomné pocity vyčerpanosti, únavy, závratov, bledosti, modrých pier, alebo sivej farby kože.

Varovné príznaky - bolesť na hrudníku, únava, bledosť, kruhy pod očami - sa môžu objaviť aj o niekoľko dní alebo mesiacov skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca aj niektoré sny ohlasujú blížiaci sa infarkt. Objavujú sa už niekoľko mesiacov dopredu. Je to často sen o ťažkých predmetoch, ktoré padali postihnutému na prsia.

Keďže príznaky sú veľmi rozmanité, treba myslieť na srdcový infarkt najmä u ľudí s rizikovými faktormi: vek nad 40 rokov, vysoká hladina cholesterolu, fajčenie, nadužívanie alkoholu, hormonálna antikoncepcia u žien, cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, cievne ochorenia v rodine. Aj zníženie krvného tlaku pri alergickej anafylaktickej reakcii (napríklad na lieky alebo potraviny) môže spôsobiť nedokrvenie srdcového svalu.

Kde bolí pri srdcovom infarkte?

* Bolesť je najčastejšie veľmi intenzívna v strede hrudníka. Trvá viac ako 20 minút, často niekoľko hodín. Ľudia postihnutí infarktom majú pocit tlaku na prsiach, akoby im tam niečo sedelo, pocity až zdrvujúceho zvierania, pálenia a rezania. Bolesť v hrudi sprevádzajú mdloby, pálenie záhy, vracanie, závraty, potenie, strach zo smrti.

SkryťVypnúť reklamu

* Asi v tretine prípadov sa bolesť rozširuje najmä na ľavú stranu a vyžaruje do ramien, horných končatín až do prstov ľavej ruky. Zriedkavo vyžaruje bolesť do krku, dolnej čeľuste, medzi lopatky či až do oblasti žalúdka.

* Zatiaľ čo u mužov je jedným z prejavov infarktu intenzívna bolesť za hrudnou kosťou, ženy pri takýchto príležitostiach pociťujú skôr bolesť v chrbtici.

* Prvým príznakom hroziaceho infarktu býva často aj znížená telesná výkonnosť a lapanie po dychu. Všetky prejavy dýchavičnosti, pocitu nedostatku vzduchu alebo čo i len krátkej neschopnosti nadýchnuť sa patria do rúk lekára.

* U niektorých pacientov, najmä diabetikov, sa infarkt neohlasuje typickou pálivou bolesťou za hrudnou kosťou, ale napríklad iba pocitmi tlaku, sťaženým dýchaním, pocitmi na vracanie, celkovou nevoľnosťou či slabosťou.

SkryťVypnúť reklamu

* Niekedy, najmä pri veľkom a komplikovanom infarkte, krvný obeh nečaká na prejavy ohlasovaných bolestí. Ešte pred nimi dôjde k poruche rytmu a zastaveniu krvného obehu. Nastupuje bezvedomie a postihnutý človek nedýcha. V takýchto a podobných prípadoch, po okamžitom zavolaní lekára, treba začať s oživovaním.

* Typickým príznakom pred šokom je sťažené dýchanie, slabo hmatateľný pulz, studená spotená koža, modré končeky prstov a modré pery ako dôsledok nedostatočného okysličenia. V každom prípade je dôležité, aby taký človek vyčkal na rýchlu zdravotnú pomoc na stoličke v sede so spustenými končatinami, opretý, aby mal uvoľnené šatstvo a prísun čerstvého vzduchu.

* Infarkt môže mať, žiaľ, aj iný priebeh, môže sa prejaviť aj ako tzv. náhla smrť (najmä u mužov vo veku 40 - 50 rokov).

SkryťVypnúť reklamu

Čo urobiť pri srdcovom infarkte?

Ak vás začne bolieť za hrudnou kosťou a máte spomínané príznaky, váš stav vyžaduje okamžitý prevoz do nemocnice. Treba ihneď zavolať rýchlu lekársku pomoc.

Ak ste pri vedomí a nevraciate, možno podať acylpyrín ako prevenciu zhlukovania krvných doštičiek a zrážania krvi.

Ak nie je nablízku nikto

Náhla prudká bolesť vás však môže prepadnúť aj v aute, keď nemáte nikoho poruke a najbližší lekár je 7 až 8 km.

Človeku, ktorému prestáva srdce pravidelne tĺcť a idú naňho mdloby, zostáva bez cudzej pomoci len asi 10 sekúnd, kým stratí vedomie. Môže si sám pomôcť tým, že bude opakovane a veľmi silno kašľať. Pred každým zakašľaním sa treba zhlboka nadýchnuť. Zakašľanie treba opakovať každé dve sekundy. Hlboké vdychy dodajú do pľúc kyslík a pohyby pri kašli stláčajú srdce a udržujú krvný obeh. Tlak na srdce tiež pomôže obnoviť jeho normálny rytmus. Takto sa obeť srdcového záchvatu dokáže dostať do nemocnice.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zdroj: www.edusan.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu