Vzťah duše a tela je ako klbko, ktoré je zamotané. Podľa týždenníka Newsweek je dokonca 60 až 90 percent návštev pacientov u lekárov spôsobených narušenou psychikou. V priemere uplynie sedem rokov psychosomatického ochorenia, kým dôjde k správnej diagnostike a liečbe. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Chodíte celé mesiace od jedného lekára k druhému a žiaden z nich nič nenájde? Podrobujete sa stále novým a novým vyšetreniam. Raz je to srdce, obličky, pečeň, dutiny, najčastejšie však žalúdok a hlava. Absolvujete všetky možné prístroje, testy. Výsledky sú negatívne alebo nález je minimálny. Ako je to možné?
Juraj má len 26 rokov a pocit, že mu stále niečo je. Odkedy nastúpil pred dvoma rokmi do banky, ticho trpí. Hneď po škole sa dostal na pozíciu, kde zarobí trikrát toľko, ako jeho otec pred dôchodkom. V porovnaní s ním si však pripadá ako troska, hoci nadštandardné preventívne prehliadky, ktoré mu hradí banka, dopadli vynikajúco. "Prečo sa mi však trasú ruky, pichá ma pri srdci a mám zažívacie problémy?"
Hoci má podľa lekárov srdce zdravé ako zvon, naozaj pociťuje typické symptómy sprevádzajúce infarkt. "Vyvolávajú ich poruchy vegetatívneho nervového systému riadeného podvedomím. Môžu byť aj dôsledkom chronického stresu, preťaženia alebo nedostatku spánku. Ak sú vyšetrenia v norme, môže to skutočne súvisieť s jeho psychikou a prechodom do iného života. Je zodpovedný za rodinu, má dôležitú funkciu, pri ktorej je zdravie nevyhnutné. Ak by zlyhal, príde o ňu. Toto všetko môže Juraja psychicky ničiť a manifestuje sa to navonok ako telesné, teda somatické ťažkosti," vysvetľuje psychológ Peter Sádovský.
Čo vám je? Neviem
Chodenie po lekároch môže trvať celé roky. Rôzne svetové štúdie skúmali, koľkým pacientom lekári nedokázali pomôcť. Prestížny lekársky časopis British Medical Journal zverejnil jednu zo štúdií, podľa ktorej 361 vybraných pacientov navštívilo počas troch rokov najmenej 20 ráz do roka lekára, jeden z nich dokonca 45 ráz. Spolu títo ľudia konzultovali svoj stav s lekármi takmer tisíckrát, avšak v celej štvrtine prípadov sa vôbec nedozvedelii, čo im vlastne je a prečo ich niečo bolí.
"Psychologické faktory významne ovplyvňujú vznik i priebeh telesných ochorení. Keďže niektoré výrazne súvisia so psychikou postihnutých, označujú sa ako psychosomatické," hovorí MUDr. Jozef Hašto, primár psychiatrického oddelenia trenčianskej nemocnice.
Život pod stupňujúcim sa psychickým tlakom je podľa štúdie nemeckých praktických lekárov príčinou až 60 percent chorôb. Náhle psychické traumy, nahromadenie negatívnych pocitov a neustály stres ovplyvňujú systém žliaz s vnútorným vylučovaním, imunitný systém a v konečnom dôsledku aj srdcovo-cievny systém a celkovú obranyschopnosť organizmu. Preto sa môžu prejaviť ako srdcové ochorenie, dokonca ako falošný infarkt, poruchy krvného obehu, žalúdočné a črevné ťažkosti, zvýšená náchylnosť na infekcie.
Každý druhý pacient takto trpí
"Až 50 percent návštev pacientov u všeobecných lekárov súvisí s ich duševnými problémami," hovorí psychiater. Problémom je, že človek s najrôznejšími bolesťami si obyčajne spojitosť psychiky s chorobou často neuvedomuje. Ak ani lekár po nej nepátra, ostane prapríčina neodhalená a liečba telesných príznakov je neúspešná.
Nenapadne vám, že príčinou vašich zdravotných ťažkostí by mohli byť aj nepríjemné životné zážitky. Nosíte si v sebe napríklad desať, dvadsať rokov nejaký vnútorný pocit strachu, napätia, nevyriešený problém.
"Je to ideálne podhubie na rozvinutie nejakej choroby. Pandorinu skrinku sebapoznania však zväčša nedokážeme otvoriť sami. Potrebujeme k tomu pomocníka. Môže to byť rodina, priatelia, teda tzv. kuchynská psychoterapia, ale skutočne pomôcť môže iba odborník," hovorí Sádovský.
Majú vaše bolesti, fyzické problémy príčinu v psychike? Možno vám napovie test na nasledujúcej strane.