FOTO |
Sedemnásťročná Michaela celé dni chodí v teniskách, aj v škole si namiesto prezúvok obúva tenisky, aby bola in. Zhrubnutý a zhnednutý necht na palci nohy si najprv nevšimla, potom ho ignorovala. Neskôr, keď sa takto sfarbili aj ostatné nechty, prestala si obúvať letné sandáliky. Až po dlhom čase sa rozhodla navštíviť kožnú ambulanciu. Dnes sa už nemusí vyhýbať plavárni, saune, ba ani svoj problém ukrývať pred kamarátmi. Je vyliečená.
MUDr. Eva Škutilová z kožnej ambulancie Nemocnice v Podunajských Biskupiciach: "Necht by mal byť zdravou súčasťou zdravého organizmu. Ak to tak nie je, treba hľadať príčinu."
Choroba nielen z tenisiek
Nechty na nohách najčastejšie postihuje mykóza, ktorú spôsobujú vláknité huby a kvasinkové mikroorganizmy. V minulosti toto ochorenie malo iba štyri-päť percent ľudí. Dnes trápi viac ako 30 percent obyvateľov Európy. Kým hubová infekcia sa začína na nechtoch nôh, kvasinkovej infekcii sa lepšie darí na rukách. Sú zákerné, lebo najprv napadnú kožu a až potom nechty. Prechádzajú do štruktúry tkaniva nechtov a vyvolávajú zápaly okolo nich. Kvasinkám sa dobre darí najmä u ľudí, ktorí majú poruchu metabolizmu cukru - diabetes. Práve tento prejav môže byť prvým príznakom, že v organizme niečo škrípe.
Kde si musíme dávať pozor
Kvasinkovými infekciami trpia ženy s opakujúcim sa zápalom pošvy a s poruchami imunitného systému. Prvotný zdroj týchto ochorení si môže človek "doniesť" z plavárne, kúpaliska, zo sauny, z pedikúry, kozmetického salónu, ak v nich nedodržiavajú hygienické pravidlá. Na nohách infekcia spočiatku, niekedy niekoľko rokov pretrváva iba na nechtovej platničke palca, neskôr sa prenesie na kožu medzi prstami a na ostatné nechty oboch nôh. Ak sa ochorenie nelieči, začne postihnutým robiť problémy pri chôdzi a okrem toho sa úlomky nechtového kreatínu stávajú zdrojom nákazy aj pre ostatných členov domácnosti.
"Kedysi boli lekári proti tejto diagnóze často bezmocní a úspešnosť liečby sa pohybovala na hranici 30 percent. Dnes už vieme pacienta pomerne rýchlo zbaviť infekcie, bez toho, aby sme ho vnútorne poškodili. Nedá sa to však zo dňa na deň. Liečba si vyžaduje čas, nedá sa skrátiť ani urýchliť. Pacient by nemal vymýšľať vlastné liečebné postupy, ale trpezlivo spolupracovať s lekárom. Infekcie tohto druhu sa musia liečiť odborne. Iba tak je šanca, že úspešnosť liečby bude až 78- až 92-percentná," hovorí MUDr. Škutilová. (dm)
Čo radí dermatologička:
* Pri návšteve fitneska, verejného kúpaliska, bazénu používajte vlastné prezúvky, vždy si nohy dôkladne umyte, dezinfikujte a vysušte.
* Nenoste celý deň tenisky, v uzavretej obuvi sa vytvárajú podmienky na množenie zárodkov húb a mikroorganizmov.
* Každý člen rodiny má mať nielen vlastný uterák, ale aj nožničky, pilníky a ostatné pomôcky na ošetrovanie nechtov a vo vlastnom záujme by ich mal udržiavať v čistote. Mikroskopické zárodky húb a plesní totiž prežívajú aj niekoľko mesiacov.