
FOTO - ARCHÍV
Vitráž bola vytvorená zo sklených farebných častí, ktoré tvoria zväčša figurálny alebo ornamentálny motív. Jednotlivé časti sa spájali zalievaním do olova.

FOTO - ARCHÍV
V súčasných interiéroch sa na spájanie používajú cínové profilované plechy, ktoré možno krájať podľa potreby nožom, kliešťami a spájať pájkou. V zahraničí predávajú príslušenstvo, ktorým si aj v domácich podmienkach človek môže sám vytvoriť menšiu vitráž.
Takéto drobnejšie objekty sú obľúbené ako tienidlá na štýlové lampy imitujúce secesné vzory. V nich prevládajú rastlinné motívy, ale často sa stretávame aj s abstraktnými geometrickými vzormi. To je jednoduchšie na úpravu farebného skla do potrebných tvarov.

FOTO - ARCHÍV
Sklovitráž sa v byte uplatní najmä tam, kde prepúšťa denné svetlo. Keďže neznesie extrémne mechanické namáhanie, je lepšie ju použiť na pevne zabudované okná a svetlíky. Zaujímavo môže dotvoriť interiér aj ako deliaca stena, v takom prípade ju bude lepšie večer nasvietiť umelým zdrojom. Svojou farebnosťou a výraznou kompozíciou tvarov osvieži najmä nevýrazné interiéry zariadené v monochromatickom ladení. (ľš)