Dali ste si novoročné predsavzatie? Konečne poslúchnete svojho lekára či manželku? Prestanete fajčiť, začnete cvičiť, občas behať, pôjdete na preventívnu prehliadku, budete menej pracovať, dlhšie sa rozprávať s deťmi? Fádne a neoriginálne. Najlepším predsavzatím do nového roka je začať sa rozmaznávať.
Psychológovia to myslia celkom vážne.
Svet je krutý, a preto sa rozmaznávajme
„Posledné hektické desaťročia ľuďom veľmi úspešne vsugerovali myšlienku, že mať rád sám seba je nemorálne. Každý, kto povedal, čo by sám chcel, bol egoista,“ tvrdí psychologička Michaela Slováková. Posledné desaťročia zároveň „vyrobili“ azda najviac úzkostlivých ľudí, ktorí majú zo všetkého strach, frustrovaných ľudí, ktorí si myslia, že sa na nič nehodia.
Existuje iks spoľahlivých návodov, ako sa stať nešťastným, ale na druhej strane tiež iks rád, ako sa mať rád a pozitívne myslieť. Sú ich plné príručky, ale dokázať sa podľa nich správať nie je jednoduché. Nie však beznádejné. Záleží na tom, ktoré si vyberiete.
„Ak si budete denne opakovať, že ste báječní, úžasní, bude možno z vás naozaj onedlho človek, ktorému sa bude bude všetko dariť,“ hovorí vôbec nie ironicky PhDr. Slováková.
Kľúčom na to, ako sa vymaniť z roly večného outsidera, je podľa niektorých psychológov – začať sa mať rád. Prvým krokom na ceste za spokojnosťou by mal byť pohľad do zrkadla.
„Pozrite sa sám sebe do očí a povedzte si – som šikovná osoba a mám tieto dobré vlastnosti. Vymenujte všetky, ktoré vám napadnú, ak to nepôjde, ak vás nič nenapadne, skúšajte to odznova – určite na nejaké prídete.“
Toto zdanlivo jednoduché cvičenie sa pritom opiera o predpoklad, že naša myseľ je taká silná, aby dokázala systematicky zhromaždiť súbor dôkazov pre akékoľvek tvrdenie. V tomto prípade aj pre fakt, že ste úžasný človek, ktorému sa bude všetko dariť.
John O‘ Keeffe, autor amerického bestselleru Týždeň pre duševnú sviežosť, napríklad tvrdí, že ten, kto sám seba presvedčí, že je príjemný, sa v priebehu krátkeho času začne skutočne tváriť milo, a tým aj pozitívne pôsobiť na svoje okolie. To isté však platí v opačnom prípade – kto pristupuje k problémom s tým, že ich nezvládne, naozaj kopí jednu chybu za druhou.
Majte sa radi, rozmaznávajte sa
Druhou lekciou v umení sebalásky je rozmaznávanie sa drobnými pozornosťami. Nečakajte na zlatú rybku. Každé ráno by si mal človek naplánovať a tiež splniť aspoň tri drobné želania – prečítať stránku v obľúbenej knižke, vylúštiť krížovku, vypiť v pokoji dobrú kávičku, kúpiť si malý darček, trebárs saunovú kefu, zatelefonovať dobrému známemu, pozrieť sa na miesto, ktoré mával rád…
Najprv sa to nemusí dariť, môžete mať dokonca previnilé pocity, že priveľa míňate a myslíte len na seba.
Tí, ktorí túto úlohu zvládnu, si môžu pripojiť ďalšiu – potešiť ľudí okolo seba. Povedať kolegyni, ako jej to dnes svedčí, predavačovi pochváliť tovar, deťom stavbu z kociek, manželke uvarenú večeru.
Šťastný nový rok si želáme dokolečka každý január.
„Štastie a pocit spokojnosti nemôže človek od nikoho získať, ani ho nikomu zabezpečiť,“ hovorí psychologička. „Je to funkcia osobnosti, spôsob nazerania na to, čo sa okolo nás deje. Kto si svoje schopnosti uvedomí, stáva sa schopným. A len ten, kto má rád sám seba, dokáže mať rád aj druhých.“