FOTO - ARCHÍV
Možno lásku zredukovať len na chémiu? Čo sa vlastne skrýva za pojmami láska a zaľúbenosť? Prečo nás niekto fyzicky na prvý pohľad priťahuje a iní sú nám ľahostajní?
Ako to vidí sexuológ
Čo na to odborník MUDr. Ivan Krajcer z Inštitútu lekárskej sexuológie v Bratislave? "Nikto presne nevie, prečo to tak je. Nemôžeme to vysvetliť ani pôsobením hormónov. Nedá sa jednoznačne potvrdiť, že ide o chemickú továreň lásky. Isté však je, že zainteresovaní jedinci uplatňujú všetky zmysly, ktorými vnímajú objekt svojej lásky, jej vzhľad, intonáciu reči, mimiku, farbu a výraz očí, vlasy, vôňu. Každý človek má charakteristickú vôňu tela, feromóny - čuchové látky, ktorá je pre niekoho väčšmi, pre iného menej príjemná."
Láska kvitne v každom veku, lebo je nepopierateľným faktom, že nikdy voči nej nezískame imunitu. Na druhej strane však nik nemôže ani len tušiť, či je alebo nie je predurčený na zaľúbenosť. Zvláštny dráždivý cit prežívajú už dievčatká a chlapci v škôlke, neskôr mladí v puberte, ale aj ľudia na sklonku života.
Forma duševnej choroby?
Starí Gréci nazývali lásku mániou, formou duševnej choroby, ktorú na ľudí zoslali bohovia. Je naozaj dokázané, že v čase zaľúbenosti sa uvoľňujú v tele hormóny, enzýmy podobné látke, ktorá sa nachádza v čokoláde. Iste preto zaľúbení majú sladký pohľad i slastný pocit.
Sexuológ dodáva, že pri prvom kontakte navzájom príťažlivých ľudí hrá hlavnú úlohu adrenalín, ktorý burcuje organizmus k aktivite. Preto žene a niekedy aj mužovi zružovejú líca, zrýchli sa tep, rozšíria sa zreničky, lesknú sa oči. Rozbúšené srdce a ľahké potenie každého usvedčí. Adrenalín spôsobuje, že "postihnutí" zabúdajú na smäd, hlad, čas. Mozog zaľúbených začne produkovať väčšie množstvo hormónov dopamínu a endorfínu, ktoré navodzujú pocit šťastia a blaženosti. Zaľúbený túži byť v blízkosti milovanej osoby a chce sa jej dotýkať. Rozum akoby stratil svoju silu. Hormóny zaplavujú mozog a vymazávajú pamäť.
V akútnej fáze zaľúbenosti človek neraz nie je schopný vecne rozmýšľať, stratí logický úsudok. Ak sa do takejto krízy dostanú dospelí, napríklad ženatí muži či vydaté ženy, mnohí ich začínajú považovať za nevyrovnaných, či dokonca za nespoľahlivých. V tomto prípade stav takto zmenenej hormonálnej a enzymatickej činnosti nie je normálny, preto sa aj odborníci prikláňajú k názoru, že takáto zaľúbenosť je chorobná. (dm)