Podľa niektorých teórií je budík škodlivý. Vraj škodí nášmu srdcu, pretože sa preľakneme a nadobličky začnú produkovať adrenalín. Existujú síce názory, že len málokedy zazvoní v súlade s rytmom našich vnútorných biologických hodín a ak nás vytrhne z fázy hlbokého spánku, budeme celý deň unavení a podráždení, škodlivosť budenia budíkom však nebola preukázaná.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Stačí jediná minúta a vy môžete zistiť, či ste ohrození mozgovou mŕtvicou. To tvrdí vedecký tím z americkej Univerzity v Severnej Karolíne. Jej vedci pripravili minútový test, ktorý vraj dokáže odhaliť u obyčajných zdravých ľudí riziko vzniku mozgovej mŕtvice. Test je taký jednoduchý, že ho môžu samostatne využiť aj deti. Stačí sa pri ňom len smiať, mávať rukami, žmurkať a hovoriť. Podľa autorov môže jednoduchosť testu zachrániť tisíce potenciálnych pacientov, ktorým hrozí mozgová mŕtvica.
Tri jednoduché kroky:
Testovacia metóda obsahuje tri jednoduché kroky.
1. Ukážte mi zuby!
Tento pokyn vyšetrujúceho, ktorý je adresovaný potenciálnemu pacientovi, má imitovať úsmev, a teda aj nevyhnutný pohyb lícnych svalov na tvári. Porucha mimiky aj v jednej polovici tváre je často jasným príznakom možného rizika mozgovej mŕtvice.
2. Zavrite oči a zdvihnite ruky!
Testovaný je vyzvaný, aby zavrel oči a zdvihol obe ruky. Potenciálni pacienti s mozgovou mŕtvicou väčšinou nedokážu zavrieť rovnako obe oči a zdvihnúť ruky do rovnakej výšky. Pohyb rúk môže signalizovať slabosť v ramenách.
3. Opakujte po mne túto vetu!
Nakoniec má testovaný zopakovať jednoduchú vetu. Zistí sa tak prípadné zakoktávanie či rečové chyby, čo sú ďalšie klasické príznaky mozgovej mŕtvice. V rámci výskumu, ktorí robili vedci v Cincinnati, pacienti opakovali vetu: "Obloha v Cincinnati je modrá." V rámci iného výskumu zase pacienti opakovali: "Neplačte nad rozliatym mliekom."
Úspešnosť v použití testu dosahovala až 97 percent. V otázke určenia rečových problémov dosahovala presnosť diagnózy 96 percent, 97 percent prípadov bolo rovnako identifikovaných zo slabosti rúk. Najnižšie percento úspešnosti bolo dosiahnuté pri prvom kroku - pri testovaní potenciálneho vzniku ochabnutosti tvárových svalov. Prednosti testu spočívajú podľa vedcov v jeho jednoduchosti, keď aj deti môžu zachrániť svojich rodičov. O novej testovacej metóde informoval na svojich stránkách internetový medicínsky server WebMD.