Ak fajčíte len zopár cigariet za deň, či týždeň a myslíte si, že vám obmedzené fajčenie neuškodí, mýlite sa.
Štúdia National Cancer Institute ukázala, že ľudia, ktorí za život vyfajčili v priemere menej ako jednu cigaretu denne, mali o 64 percent vyššie riziko predčasného úmrtia než nefajčiari.
V prípade tých, ktorí v priemere vyfajčili jednu až desať cigariet denne, stúplo riziko predčasného úmrtia až na 87 percent.
Zároveň sa preukázala silná súvislosť s rakovinou pľúc. Skupina, ktorá fajčila menej než cigaretu denne, v porovnaní s nefajčiarmi čelila deväťnásobne vyššiemu riziku ochorenia. Ak denne v priemere fajčili do desať cigariet, riziko bolo dvanásťnásobné.

Riziká podceňujú mladí
„Znamená to, že neexistuje žiadna bezpečná úroveň fajčenia,“ povedal Maki Inoue Choi hlavný autor štúdie, ktorá bola uverejnená v JAMA Internal Medicine.
Počas štúdie výskumníci narážali na rozšírenú predstavu, že pár cigariet za deň či týždenne nemôže uškodiť. Uveriť tomu boli schopní najmä mladí ľudia a podceňovali preto zdravotné riziká, ktoré fajčenie sprevádzajú.
Za ostatné roky spotreba cigariet mierne klesla v Spojených štátoch, ako aj v mnohých iných krajinách vrátane Slovenska. Súčasne však podľa vedcov narastal počet fajčiarov, ktorí vyfajčia menej ako 10 cigariet denne.
Znižovanie počtu cigariet býva bežnou praxou pre ľudí, ktorí sa snažia s fajčením skoncovať. Množstvo ľudí sa postupne snaží znižovať spotrebu celé roky.

Otázne rozostupy
Štúdia preskúmala dáta takmer 300-tisíc dospelých, na jej začiatku mali účastníci 59 až 82 rokov. Potvrdilo sa, že zdravotné riziká boli nižšie u tých, ktorým sa podarilo v s fajčením skoncovať v nižšom veku.
Výskumníci vychádzali z údajov, ktoré im o svojej fajčiarskej minulosti poskytli účastníci. Z toho vyplývajú isté obmedzenia štúdie, keďže pamäť nie je úplne spoľahlivým zdrojom dát.
Spätne napríklad nebolo možné odsledovať napríklad to, aké rozostupy mali medzi jednotlivými cigaretami. či fajčili iba počas víkendov, alebo každý druhý deň.