Nepekné striebristé amalgámové plomby sa budú v členských štátoch Európskej únie, vrátane Slovenska, používať menej. Rozhodli o tom ministri zdravotníctva na tohtotýždňovom zasadnutí s expertmi Európskej komisie a Európskeho parlamentu.
Amalgámové plomby obsahujúce ortuť od polovice roku 2018 nebudú môcť zubári používať u detí, tehotných žien a kojacich matiek. Úplný zákaz amalgámu v stomatológii by mal platiť od roku 2030.
Mimovládne organizácie tento čiastočný zákaz privítali s tým, že toto rozhodnutie prispeje k znižovaniu obsahu nebezpečnej ortuti v životnom prostredí. "Slovensko má jedinečnú príležitosť znížiť zdravotné a environmentálne riziko zo zdravotných dopadov ortuti pre milióny občanov nielen na Slovensku, ale i v celej Európskej únii," myslí si Lenka Beznáková z environmentálnej organizácie Priatelia Zeme.
Švédsko už amalgámové plomby s obsahom ortuti vôbec nepoužíva, v zopár percentách ich používajú Dáni, Fíni, Holanďania, Taliani, Portugalci či Estónci. Nedávno podpísal petíciu za zákaz ortuti v plombách i šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Na Slovensku však amalgám stále vedie, používa v 71 percentách, iba v 11 percentách zubári využijú alternatívy. Slovensko sa pritom zaviazalo používanie zubného amalgámu obmedziť už v roku 2013 vo svojej Stratégii nakladania s odpadmi z ortuti. Bezáková však upozorňuje, že v dokumente chýbala informácia o tom, do akej miery.
Dlhodobé pôsobenie ortuti na organizmus môže spôsobiť poruchy reprodukcie aj poškodenie nervovej sústavy vrátane mozgu. Ekológovia upozorňujú, že organické zlúčeniny ortuti sa hromadia v telách živočíchov i v životnom prostredí, kde sa dostáva predovšetkým ľudskou činnosťou – vo veľkej miere i emisiami z krematórií a ako odpad zo zubných ambulancií.
Pri vyvŕtavaní amalgámových plomb hrozí nebezpečenstvo vdýchnutia ortuťových výparov nielen u pacienta, ale i u lekára a personálu. "Pre spomenuté potenciálne úniky ortuti neplatia na Slovensku žiadne zákonné opatrenia, ako sú amalgámové separátory v ambulanciách alebo špeciálne filtre na krematóriách," upozornila Beznáková.