Štyristo rokov pred našim letopočtom Hippokrates radil študentom aby pri diagnostike chorôb ovoniavali dych pacientov. Už vtedy lekári vedeli, že telo vytvára prchavé zlúčeniny, ktoré upozorňujú na zdravotný problém.
Napríklad v prípade cystickej fibrózy telo pacienta vytvára takmer štyrikrát toľko kyseliny octovej, než zdravý človek.
Analýza dychu ostala súčasťou modernej medicíny. Za posledných desať rokov vznikali špecializované dychové testy na tuberkulózu, cystickú fibrózu, zvýšený krvný tlak a dokonca aj na niektoré typy rakoviny.

Skupina výskumníkov pod vedením Hossama Haicka z Izraelského technologického inštitútu sa rozhodla diagnostické prístroje ešte viac zdokonaliť.
Výsledkom je prenosné zariadenie, ktoré v prepočte stojí približne 30 eur.
Z jediného výdychu pacienta dokáže diagnostikovať 17 rôznych chorôb, napríklad poškodenie obličiek, sklerózu multiplex, Parkinsonovu a Crohnovu chorobu, ako aj viacero typov rakoviny.
Vydychovaný vzduch okrem dusíku, kyslíku a oxidu uhličitého totiž obsahuje viac než sto ďalších chemických látok. Každá choroba zanecháva v dychu človeka unikátnu stopu a zvyšuje podiel niektorej z trinástich kľúčových látok, ktoré naznačujú prítomnosť ochorenia.
Prístroj počas testovania dokázal správne rozpoznať chorobu pacienta už v 86 percentách prípadov, pričom jedna choroba nezabránila diagnostikovať inú zo zoznamu.
Prístroj aj napriek vysokej úspešnosti zatiaľ do širokej praxe nevstúpi, aby sa stal štandardnou výbavou lekárov, musí úspešne určiť diagnózu v 99 percentách prípadov.