Decembrové vianočné večierky, novoročné oslavy a desiatky prípitkov s rodinou, kamarátmi a kolegami. Niet divu, že mnohým zíde na um začať nový rok abstinenciou. A ideálne takou, ktorá potrvá celý január.
Do osvetovej kampane s názvom Suchý január sa každoročne zapájajú milióny ľudí. Mohlo by sa zdať, že 31 dní bez alkoholu pre telo nič neznamená.
Skúsenosti účastníkov kampane ukázali, že mesačná abstinencia im dodala prílev energie, zlepšila spánok a pomohla im schudnúť.

Pozitívna motivácia
Najvýznamnejší argument v prospech Suchého januára priniesla štúdia, ktorú publikoval žurnál Health Psychology. Účastníkom sa podarilo znížiť konzumáciu alkoholu aj počas nasledujúceho polroku.
Údaje Centra pre liečbu drogových závislostí ukázali, že na Slovensku každoročne diagnostikovaných približne 6-tisíc nových prípadov alkoholizmu.
Odhaduje sa, že problémy s pitím má dokopy až 400-tisíc obyvateľov.
O rizikách spojených s nadmerným pitím sa hovorí často. Ak človeka nepovzbudia obavy o zdravie, možno zaberie motivácia predstavami, ako si môže aj krátkou abstinenciou zlepšiť celkovú kvalitu života.
Šťastnejšie myšlienky
Alkohol v tele narúša hladinu neurotransmitérov, chemických látok, ktoré prenášajú signály z jednej nervovej bunky do druhej. Nerovnováha neurotransmitérov môže viesť k výkyvom nálady, správania a narušeniu koordinácie.
Mozog sa zmenám hladín neurotransmitérov dokáže prispôsobovať, no v pravom slova zmysle nejde o pozitívne zmeny.
Úpravy umožňujú budovať alkoholovú toleranciu a podnietiť rozvoj porúch, ktoré jeho konzumácia vyvoláva. Sobotňajší pohárik vás možno dobre naladí, no dlhodobo skôr uškodí. Pitie - obzvlášť vo veľkých množstvách - vedie k úzkosti, stresu a depresii.
Úbytok váhy
Alkoholické nápoje sú plné kalórií, aj pár pohárikov týždenne preto môže prispieť k nadbytočným kilám.
Štandardný pohár bieleho vína obsahuje asi 121 kalórií, zatiaľ čo polliter piva najmenej 150 kalórií.
V prípade, že človek týždenne vypije desať veľkých pív a päť poldecákov tvrdého alkoholu, dostane do tela takmer 7900 kalórií. Ak by chcel človek také množstvo kalórií spáliť cvičením, musel by napríklad 90-kilogramový muž skákať na švihadle viac ako sedem hodín.
Preto neprekvapí, že prieskum na účastníkoch Suchého januára ukázal, že až 49 percentám z nich sa už vďaka abstinencii podarilo schudnúť.

Kvalitnejší spánok
Štúdie tiež ukázali, že alkohol môže narušiť pokojný spánok. Narúša schopnosť tela regulovať ospalosť, čo môže viesť k nespavosti.
Telo sa pri hlbokom spánku regeneruje. Ak si človek vypije pred spaním, môže stať, že počas triezvenia sa telo vytrhne z hlbokého spánku späť do REM fázy. Z nej je omnoho jednoduchšie sa prebudiť už aj pri menšom vzruchu.
Ohrozená je aj kvalita spánku. Každý človek prirodzene mení svoju polohu počas noci mnohokrát.
Avšak, keď je človek pod vplyvom alkoholu, polohy v spánku mení oveľa menej, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že telo ostane v nepohodlnej polohe.
Prieskum po mesiaci abstinencie ukázal, že kvalita spánku sa zlepšila až u 62 percent účastníkov Suchého januára.

Lepšie trávenie
Vôbec nemusíte byť alkoholikom, a pritom budete mať pre pitie zdravotné problémy. Alkohol priamo vyvoláva desiatky ochorení, alebo sa spolupodieľa na ich vzniku, zhoršení a prechode do chronického štádia.
Alkohol je karcinogén, ktorý pôsobí najmä na gastrointestinálny trakt – počnúc rakovinou jazyka, hltana, žalúdka, pankreasu až po rakovinu čreva.
Aj malé množstvo alkoholu totiž môže podráždiť žalúdok a zvýšiť tvorbu kyselín. Abstinencia pomôže v boji so zápalmi, môže zmierniť či odstrániť bolesť žalúdka, zvracanie a hnačky.
Mesiac nie je dlhá doba a dokáže pomôcť k šťastnejšiemu a zdravšiemu životu. Suchý január preto rozhodne stojí za zváženie, nie len kvôli krátkodobému lepšiemu spánku a postave. Po spoločensky náročnom decembri je dobré si pripomenúť, že alkohol stojí za každým šiestym predčasným úmrtím.