Vyberanie mandlí, obzvlášť u detí, patrí medzi najčastejšie chirurgické zákroky. Historicky sa mandle považovali za zdroj baktérií a v osemdesiatych rokoch boli operácie takmer módou.
Dnes sa odstraňujú najmä pri častých zápaloch hrdla alebo v prípade syndrómu spánkového apnoe, čiže pri narušenej regulácii dýchania.
Napriek častej praxi sa odborníci dlhodobo nezhodujú, či má vyberanie mandlí požadované klinické účinky.
Protichodné sú tiež výsledky doterajších štúdií - kým jedny sa operácie zastávali, iné tvrdili, že o jej účinkoch chýbajú dôkazy.

Rozlúsknuť, či má odstránenie mandlí zmysel, sa pokúsila aj nová národná kohortná štúdia, ktorá sa vychádza z údajov juhokórejských zdravotných poistencov.
Vedci preskúmali záznamy miliónovej vzorky pacientov. Sledovali pritom, ako často priviedol ľudí k lekárovi zápal horných dýchacích ciest dva roky pred a deväť rokov po odstránení mandlí.
Ukázalo sa, že počet návštev klesal u operovaných pacientov rovnako, ako v prípade kontrolnej skupiny bez operácie mandlí.
Výsledky štúdie sú tak ďalším klinickým argumentom v neprospech vyberania mandlí a spochybňujú efektu zákroku na zdravie človeka.