Starnutie sa vo všeobecnosti spája s vyššou kvalitou života: Stávame sa zbehlejší v zamestnaní, naučíme sa lepšie ustriehnuť financie a prehĺbime väzby so svojimi blízkymi.
Časom a praxou sa zlepší väčšina kľúčových oblastí života. Výnimkou z tohto vzoru je zdanlivo kvalita sexuálneho života, o ktorej sa sústavne tvrdí, že sa vekom zhoršuje.
Patrí sex mladým?
Predpoklad sedí s obrazom z populárnej kultúry, v ktorej je sex doménou mladých ľudí. Zároveň je však v rozpore so skutočnosťou, v ktorej starnúci ľudia naďalej skúmajú a užívajú si svoju sexualitu.
Väčšina amerických mužov a žien vo veku nad 60 rokov je sexuálne aktívna mesačne najmenej dva až tri krát (čiže častejšie, než mnoho mladších dospelých). Sex zároveň hodnotia za dôležitú súčasť života.
Čiže ak sa so stúpajúcim vekom nešíri epidémia frigidity, prečo by mal sexuálny život rokmi upadať?
Odpoveďou zvyčajne býva zhoršujúce sa fyzické zdravie a funkcia reprodukčných orgánov. To však neznamená, že kvalita sexuálneho života automaticky klesá s vekom.

Bádanie o sexe a starnutí
Takmer každému výskumu sexu a starnutia chýba podstatný prvok - dokumentácia zmien v priebehu času.
Ak sa opýtame skupiny ľudí, nakoľko sú spokojní so svojim sexuálnym životom, mladší ľudia bývajú spokojnejší, než starší.
Znamená to, že za rozdiel zodpovedá práve starnutie? Čo ak za rozdielne odpovede môže skutočnosť, že ľudia narodení v roku 1930 jednoducho vnímajú sex inak, než ľudia, ktorí vyrastali po sexuálnej revolúcii 60. a 70. rokov.
Predstavu o vplyve starnutia na kvalitu sexuálneho života možno získať vďaka analýze údajov získaných v priebehu 18 rokov od viac než 6-tisíc ľudí. Vekový rozptyl dobrovoľníkov bol 20 až 93 rokov.
Kľúčovou otázkou bolo, ako by v danom období ohodnotili sexuálnu stránku ich života, od najhoršej po najlepšiu možnú situáciu.
Starší sú vo vedení
Základné trendy v dátach naznačujú (ak sa neberú do úvahy ostatné faktory), že pohlavný život vekom upadá.
Avšak ako účastníci štúdie starli, začali prikladať väčšiu váhu kvalite a nie kvantite sexuálnych stykov. Frekvencia sa s vekom stávala menej podstatnou a ľudia začali viac klásť dôraz na intenzitu zážitku a úsilie, ktorú sexu venovali.
Zmena priorít mohla následne spôsobiť zdanlivý pokles v kvalite sexu.
Výsledky by boli úplne iné, ak by sa porovnávali všetky hlavné charakteristiky sexuálneho života mladých a starších mužov, no započítali by sa aj sociodemografické ukazovatele a kondícia fyzického a duševného zdravia.
Celkové skóre by ukázalo, že starší ľudia majú pred mládežou v kvalite sexuálneho života navrch. Detailne poznajú svoje preferencie v praktikách aj partneroch a romantické vzťahy bývajú kvalitnejšie.

Riešiteľné problémy
Výbornou správou je, že dobrý sexuálny život napomáha zdraviu a psychickej pohode bez ohľadu na vek. Obzvlášť pri starších dospelých sa predpokladá, že povedie k dlhšiemu a zdravšiemu životu.
Ďalším pozitívom je, že na kvalitu pohlavného života vplývajú faktory, ktoré sú ovplyvniteľné - buď osobným prístupom človeka alebo klinickým zásahom.
Problémy totiž nevyplývajú z veku, ale prejavov staroby a s ňou súvisiacimi ochoreniami. K dobrej psychickej a fyzickej kondícii pomôže dostatok pohybu, vyvážená strava a aktívny spoločenský život.
Vzhľadom na to, že priemerná dĺžka života stále narastá, výsledky výskumu dávajú priestor na zlepšenie sexuálnych zážitkov v priebehu celého života.