Postantibiotická éra sa začala. Úrady v USA ohlásili prvé úmrtie spôsobené baktériou, ktorá odoláva antibiotikám. Sedemdesiatročná pacientka v septembri v Nevade skonala na následky nevyliečiteľnej infekcie.
Baktérie, ktoré napadli jej telo, odolali 26 druhom antibiotík. Lekári pritom vyskúšali všetky lieky, ktoré sú v USA dostupné.

Zdroj pochádza z Indie
Žena pred návštevou nemocnice dlhodobo žila v Indii, kde si pred rokmi zlomila stehennú kosť. Následne sa v kosti a bedrách rozvinula infekcia a počas nasledujúcich dvoch rokov bola niekoľko krát hospitalizovaná v tamojších nemocniciach.
Práve v Indii sa pred rokmi sa objavila mutácia, ktorá dala niektorým druhom mikroorganizmov odolnosť proti najsilnejším liečivám.
Takzvaný gén NDM-1 sa neskôr dostal aj do Európy. Ďalšie rezistentné baktérie neskôr objavili lekári aj u pacientov v Taliansku, Grécku či Rakúsku.

Nezabrala ani posledná možnosť
V polovici augusta po návrate do USA pacientka navštívila nemocnicu v Rene. Lekári zistili, že sa nakazila takzvanou CRE baktériou (carbapenem-resistant enterobacteriaceae).
Vo všeobecnosti ide o baktérie, ktoré zvyčajne žijú v črevách. CRE si vyvinuli si odolnosť na karbapenémy - líniu antibiotík, ktoré sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií v prípadoch, keď všetky ostatné antibiotiká zlyhajú.
Konkrétne, telo Američanky napadla baktéria nazývaná Klebsiella pneumoniae, ktorá často spôsobuje infekcie močových ciest. V nemocnici vyskúšali baktériu zlikvidovať štrnástimi druhmi antibiotík, ktoré mali k dispozícii.
Po tom čo lieky zlyhali, lekári poslali vzorku do atlantského úradu verejného zdravotníctva. Ďalšie testy ukázali, že baktérie odolali všetkým dostupným antibiotikám a pacientka po mesiaci zomrela.
WHO pred piatimi rokmi v štúdii Rastúca hrozba antimikrobickej odolnosti odhadovalo, že v Európskej únii zomrie ročne zhruba 25-tisíc ľudí na komplikácie spôsobené mikróbmi, ktoré sú odolné proti antibiotikám. Očakáva sa, že toto číslo bude naďalej narastať.