Lekári po rokoch odhadov a nejasných pravidiel pre diagnózy dostanú prvý spoľahlivý test, ktorým možno určiť otras mozgu. Kľúčom je schopnosť mozgu spracovať zvuk.
Ak nedošlo k zjavnému poškodeniu lebky, lekári diagnózu otrasu mozgu viac menej hádali. Zranenie pritom môže mať pre človeka ničivé neurologické, sociálne a emocionálne dôsledky.
S historicky prvou spoľahlivou metódou diagnózy prišli neurológovia z Northwestern University, výsledky výskumu publikoval žurnál Nature. Vedci dokázali správne diagnostikovať 90 percent detí, ktoré utrpeli otras mozgu a 95 percent detí v kontrolnej skupine bez otrasu.

Deťom umiestnili na hlavu tri jednoduché senzory a merali odozvy na frekvenciu (FFR), ktoré predstavujú automatickú elektrickú reakciu mozgu. Deti s otrasom mali o 35 percent slabšie nervové reakcie na zmeny vo výške tónu, než mali deti bez zranenia.
Po zotavení sa deťom schopnosť mozgu spracovať zvuk vrátili opäť do normálu.
„Spracovanie zvuku patrí medzi jedny z najnáročnejších funkcií, akých je mozog schopný. Nie je preto prekvapením, že úder do hlavy ovplyvní práve túto delikátnu funkciu,“ vysvetľuje vedúca štúdie Nina Kraus.
Zranenie pritom nezničí celkovú schopnosť mozgu spracovať zvuky. „Je to skôr ako keď sa na mixážnom pulte vypne jeden z gombíkov,“ hovorí Kraus.
Veľkou výhodou novoobjaveného symptómu je okrem presnosti aj fakt, že sa lekár nemusí spoliehať na subjektívne pozorovania pacienta a poruchu mozgu nie je možné ani simulovať.