Kedy môžeme pri chrípke hovoriť o epidémii?
„Epidémia chrípky nastáva, keď v priebehu po sebe idúcich týždňov ochorie násobne väčšie množstvo ľudí. Prichádza prakticky každý rok v zimných mesiacoch.
Teraz sa o chrípke hovorí veľa aj pre obavy z epidémie vtáčej chrípky. Tá sa však vyskytuje iba pri operencoch. Zatiaľ je neprenosná, no problém by nastal v prípade, že by vírus vtáčej chrípky zmutoval s ľudským vírusom. Nový mutant vírusu by sa tak dokázal šíriť nielen medzi ľuďmi, ale napríklad aj medzi sťahovavými vtákmi. Vtedy by hrozilo nebezpečenstvo pandémie, čiže výskytu epidémie na viacerých svetadieloch.“
Ak však rozprávame o klasickej chrípke, prečo sa jej darí práve v zime?
„V lete vírus ničia slnečné lúče a zvýšená teplota. V zime má na svoje prežívanie ideálne podmienky. Ľudská imunita je oslabená a šíreniu pomáhajú uzavreté priestory a kolektívy. Riziko nákazy rastie všade, kde sa zhromažďuje viac ľudí, napríklad v obchodných centrách, kinách, na úradoch či v školách.“

Ako sa možno pred chrípkou ubrániť?
„Najmä prevenciou, čiže očkovaním. V očkovacej látke sú subtypy vírusu chrípky, ktoré sa vyskytovali v minulosti, sú v nej pandemické antigény vírusu, austrálske antigény vírusu. Ľudia, ktorí sú zaočkovaní, majú proti vírusu imunitu. Naša krajina, žiaľ, v posledných rokoch patrí medzi štáty, ktoré majú veľmi nízku úroveň zaočkovanosti. Aj z toho dôvodu sa u nás chrípka v kolektívoch veľmi dobre šíri.“
Z čoho vychádza slabá úroveň zaočkovanosti?
„Ľudia majú skreslené informácie. Treba vykoreniť z myslenia ľudí, že očkovanie škodí, nezaberá alebo práve v dôsledku neho sa nakazia chrípkou. To, že očkovanie je nesmierne dôležité najmä u starších ľudí a detí treba jednoducho akceptovať ako fakt.“
Má ešte význam dať sa zaočkovať teraz, na vrchole výskytu chrípky?
„Už nie. Už keď je epidémia, očkovanie nie je namieste. Treba sa dať zaočkovať niekedy v októbri či v novembri, keď ešte epidémia nebola ohlásená. Teraz to bolo vhodné ešte do polovice decembra.“
Veľa ľudí ani netuší, ako chrípku liečiť, nie len predchádzať jej. Mnohí netušia, že na vírusy antibiotiká nezaberajú.
„Presne tak, antibiotiká sa nasadzujú na baktérie, ale chrípka je vírus. Len čo má pacient zvýšenú teplotu, bolesti svalov, treba ostať doma a prijímať veľa tekutín. Vhodné sú teplé čaje. Je neprípustné v tomto stave chodiť do školy či do práce a chrípku šíriť.“