Na Slovensku fajčí 21 percent obyvateľov a každý z nich priemerne vyfajčí 12 cigariet denne. Na ochorenia súvisiace s fajčením zomrie každý rok zhruba 8-tisíc ľudí. Ak máte päťdesiatku, máte poslednú šancu, ako skončiť s fajčením a predĺžiť si tak život o zopár rokov.
Ak už nedokážete prestať fajčiť (ja verím, že ste to určite nie raz skúšali), prehodnoďte aspoň svoj životný štýl. Zmeňte čas, keď fajčíte, množstvo cigariet alebo druh tabaku, ktorý fajčíte.
Zrelé ženy často prechádzajú na tenké (slim) cigarety, muži na fajky, alebo si ručne šúľajú tabak v snahe fajčiť menej.
Nikdy nefajčite dopoludnia alebo ráno a „doprajte“ si prvú cigaretu po obede alebo až večer, po práci.
Pre fajčiara je najnebezpečnejšia prvá ranná cigareta, ktorú si zapáli ešte so „zalepenymi“ očami, a to bez ohľadu na to, aký počet ich skonzumuje v priebehu dňa. Jej dym totiž inhaluje s „chuťou“, hlbšie a výraznejšie ako kedykoľvek cez deň a svoje k tomu pridáva aktuálne „nechutná“ ranná ústna mikroflóra a iné zloženie slín.

Paraoxonáza
Ďalšie riziká, ako vznik chronických ochorení tráviaceho traktu, dýchacieho systému, znižovanie imunity a zvyšovanie vnímavosti na rôzne infekcie, sú dostatočne známe. V súčasnosti sa však zistilo, že cigarety sú ešte škodlivejšie, než sa dosiaľ predpokladalo.
Švajčiarski vedci prišli na to, že vdychovanie nikotínového dymu znižuje fajčiarom hladinu látok, ktoré ich chránia pred srdcovými chorobami. To je možný dôvod, prečo medzi ľuďmi postihnutými infarktom a mŕtvicou je dvakrát toľko fajčiarov ako nefajčiarov. Nikotín totiž likviduje enzým paraoxonazu, čo je akýsi „ochranca“ ciev pred ich zužovaním.
Fajčenie a muži
Prekvapujúce málo sa píše o negatívnom vplyve nikotínu a cigaretového dymu na sexuálny život mužov, ich potenciu alebo plodnosť. To, že fajčenie znižuje počet spermií a ich pohyblivosť, je dobre známe. Hoci tento pokles býva prechodný, u silnejších fajčiarov (20 cigariet denne a viac) sa môže stať trvalým.
Spermiogénny epitel (bunková výstelka) je preto oprávnene označovaný za benátske zrkadlo, ktoré citlivo a presne odráža stupeň zdravia mužského organizmu. Medzi pacientmi so zníženým počtom spermií v ejakuláte alebo ich horšou pohyblivosťou je 12 až 15 percent silných fajčiarov, u neplodných mužov je to dokonca takmer 20 percent.

Impotencia
Nie každý muž po päťdesiatke však potrebuje pohyblivé spermie, pretože plodenie detí má už zvyčajne za sebou. Ale po spoľahlivej a pevnej erekcii túži muž v každom veku a na tú má fajčenie veľký vplyv.
Fajčenie urýchľuje vznik sklerotických zmien v krvných tepnách a jeho výsledkom je v konečnom dôsledku nedostatočná krvná cirkulácia, slabá či žiadna erekcia a slabá „výdrž“ pri pohlavnom styku.
Impotencia (impotentia coeundi – neschopnosť pohlavneho styku, nazývaná tiež erektilnou dysfunkciou, čiže neschopnosť dosiahnuť či uchovať erekciu umožňujúcu pohlavný styk) je totiž čoraz častejším následkom akcelerovanej aterosklerózy, ktorá bráni dostatočnému a kvalitnému prívodu krvi do mužského pohlavného orgánu.
Oproti stavu v pokoji sem musí pritiecť najmenej pol druha decilitru krvi, jej tlak sa zvýši asi dvadsaťšesťkrát a objem predtým prázdnych a spľasnutých dutiniek v penise sa zväčší šesťkrát, čo predstavuje naozaj mimoriadne požiadavky na zdravý krvný obeh.
Fajčenie a ženy
Hoci ženy fajčia menej ako muži, riziko podstupujú rovnaké. Rakovina a infarkt si nevyberajú a mozgová mŕtvica môže prísť zároveň s vašou obľúbenou cigaretou pri kávičke. Po päťdesiatke by každá žena mala prehodnotiť aj to, čo robí fajčenie s jej pokožkou.
Dermatológovia zistili, že fajčenie aktivuje gény zodpovedné za produkciu kožného enzýmu, ktorý rozkladá kolagén v pokožke. Kolagén je bielkovina, ktorá udržiava pružnosť pokožky, jeho rozklad spôsobuje, že pokožka začne ovísať a vráskavieť, aj preto majú fajčiari viac vrások a ich pokožka je popolavejšia ako pokožka nefajčiarov.
Treba zvážiť, či je lepšie vyhadzovať peniaze na krémy proti vráskam alebo radšej prestať fajčiť a ušetrené peniaze investovať do omladzujúcich kúr vo wellnes kúpeľoch.

Zmiernite následky
V každom prípade, ak fajčíte po päťdesiatke a nedokážete sa tohto návyku zbaviť, urobte všetko preto, aby ste zmiernili jeho škodlivé následky.
Upravte si životosprávu, viac športujte alebo aspoň chodievajte viac pešo a do prírody, vyhýbajte sa prostrediu, ktoré vás „zvádza“ k fajčeniu.
A keď to už ináč nepôjde, navštívte onkologickú ambulanciu, sadnite si do čakárne a predstavte si, že raz tam budete čakať na výsledky vyšetrení. Vtedy vás chuť na cigaretu zaručene prejde.
Autor: Mudr. Pavel Malovič