BRATISLAVA. V snahe zdokumentovať vplyv sexu na telo si prvé páry nasadili kyslíkové masky a upevnili na ruky tlakomery ešte v 50. rokoch.
Zatiaľ čo prvotné vedecké skúmania súlože sprevádzali rozpaky (medzi laickou aj vedeckou obcou), dnes sa už o sexe rozpráva otvorenejšie.
Dokonca natoľko, že magazíny o životospráve neváhajú sex odporúčať ako príjemnejšiu alternatívu k návšteve posilňovne.
Skutočnosť, že fyziologické reakcie tela na sex sa ponášajú na cvičenie, opisoval vo svojej prelomovej knihe Ľudská sexuálna aktivita už priekopnícky výskumník William H. Masters.
Rovnako ako pri športe, aj pri sexe narastá frekvencia dýchania, srdcového tepu a zvyšuje sa krvný tlak.

Ako rýchla chôdza
Technologický pokrok a miniaturizácia meracích zariadení umožnili vedcom merať aktivitu dvojíc pri sexe v oveľa prirodzenejších podmienkach ako v minulosti. Výsledkom sú omnoho presnejšie údaje o záťaži, ktorú sex kladie na ľudské telo.
Ukazujú, že v porovnaní s cvičením predstavuje sexuálna aktivita strednú úroveň fyzickej záťaže.
Záťaž pri sexe sa pritom môže vyšplhať až do výšky 75 percent z maximálneho športového výkonu. Tvrdia to výskumníci z University of Medicine and Dentistry v New Jersey v štúdii, ktorú zverejnil odborný časopis The American Journal of Cardiology.
Záťaž však nebola rozložená rovnomerne a z priemerných 33 minút sexuálnej aktivity sa mnoho pohybov odohralo na nižších úrovniach námahy.

Viac energie vydajú muži
Novšia štúdia, na ktorej sa zúčastnila tridsiatka mladých kanadských heterosexuálnych párov, prirovnala energetický výdaj pri vášnivom sexe k rýchlej chôdzi.
Na University of Quebec v Montreale experimentálne porovnávali výdaj energie pri sexuálnej aktivite a polhodinovým behom na bežiacom páse. Výsledky zistení publikoval žurnál PLOS One.
Využívali pritom jednotku MET, metabolického ekvivalentu aktivity. Hodnota 1 MET sa pritom rovná záťaži pri nehybnom sedení na stoličke. Pri behu na páse boli ženy vystavené priemernej záťaži 8,4 MET a muži 8,5 MET.
Dvojice v priebehu mesiaca mali mať aspoň raz týždenne počas súlože zapnutý prístroj na sledovanie energetického výdaja. Analýza ukázala, že „stredne intenzívny sex“ s priemerným trvaním 25 minút predstavoval v prípade mužov hodnotu 6 MET a u žien 5,6 MET.
Muži pri sexe za minútu spálili štyri kalórie, ženy tri. Beh sa preto z perspektívy spaľovania ukázal výhodnejší. Muži počas neho za minútu spálili okolo deväť kalórií, ženy približne sedem.
Stojí však zato spomenúť odpoveď účastníkov na otázku, ktorú aktivitu pokladali za príjemnejšiu. Sex uviedlo 98 percent z nich.

Hlavne dlho a vytrvalo
Ak sa s ohľadom na výsledky štúdií pustíme do diskusie, či je sex adekvátnou náhradou cvičenia, odpoveď znie áno aj nie. Záleží na definícii cvičenia.
V prípade, že sa za šport dá považovať akákoľvek aktivita, ktorá zmení frekvenciu dýchania, srdcového tepu či tlaku, potom áno - sex je cvičenie.
Ak však od cvičenia očakávať, že postupne zmení ľudskú fyziológiu k lepšiemu, potom skôr nie. Väčšina ľudí jednoducho nesúloží ani dostatočne dlho, ani dosť často na to, aby mal sex vplyv na ich kondíciu alebo objem svalstva.
Štatistiky ukazujú, že slovenský priemer sú dve súlože týždenne a kým priemerná dĺžka sexuálneho styku v Česku je osem minút, na Slovensku dokonca len päť minút.
DOI: 10.1016/j.amjcard.2007.07.040
DOI: 10.1371/journal.pone.0079342