BRATISLAVA. Srdcový infarkt, mutácie DNA, astma či rakovina pľúc. Smrteľný vplyv smogu na ľudské telo potvrdili už desiatky štúdií.
Smog však dokáže zničiť aj duševnú kondíciu človeka.
Štúdia vedcov z University of Southern California, ktorú zverejnil odborný časopis Nature, spája pätinu prípadov demencie práve so znečisteným ovzduším.
Ako prísť o rozum
Do výskumu sa zapojilo viac než 3600 žien vo veku medzi 65 až 79 rokov, u žiadnej z nich sa neprejavovala demencia.
Vedci každoročne sledovali vývoj zdravotného stavu žien a porovnávali ho s výskytom smogu v mieste ich bydliska.
Ukázalo sa, že staršie ženy, ktoré boli vystavené vysokým množstvám čiastočiek smogu PM2,5 (priemer je 30-násobne menší než ľudský vlas), sa šanca na stratu kognitívnych schopností zvyšuje o 81 percent. Zároveň stúpa aj riziko výskytu Alzheimerovej choroby, pravdepodobnosť ochorenia vzrástla dokonca o viac ako 90 percent.
Autori štúdie predpokladajú, že ak by svoje zistenia preniesli na celú americkú populáciu, čiastočky PM2,5 by mohli byť zodpovedné za zhruba pätinu prípadov demencie.

Zdevastované pľúca
V zásade platí, že čím sú pevné čiastočky v ovzduší menšie, tým nebezpečnejšie môžu byť pre ľudské telo. Dokážu totiž preniknúť hlboko do pľúc a keďže sú primalé na to, aby ich telo dokázalo odfiltrovať, dostávajú sa do krvného obehu a poškodzujú mozog.
Podceniť však nemožno ani väčšie čiastočky. Napríklad PM10 s priemerom štyrikrát menším ako ľudský vlas, na ktorých zvýšené hladiny už niekoľko dní upozorňujú meteorológovia vo viacerých slovenských mestách.
Zvýšenie o desať nanogramov častíc na kubický meter zvýši riziko vzniku rakoviny pľúc o 22 percent.
V prípade čiastočiek s priemerom maximálne 2,5 mikrometra (PM2,5) je riziko ešte vyššie. Ak sa koncentrácia týchto škodlivých čiastočiek zvýši o desať nanogramov na kubický meter, riziko vzniku rakoviny pľúc stúpne až o 36 percent.
DOI: 10.1038/tp.2016.280
DOI: 10.1016/S1470-2045(13)70279-1