LONDÝN,BRATISLAVA. V evolučnom zbrojení medzi smrtiacimi baktériami a antibiotikami v posledných rokoch získavali prevahu baktérie.
Mikroorganizmy postupne získavali odolnosť voči liekom. Niektoré druhy chorôb sú už odolné aj proti najsilnejším liekom, aké možno bezpečne podať človeku.
Svetoví lídri a zdravotnícke organizácie upozorňovali na riziká postantibiotickej éry, v ktorej môže byť pre pacienta smrteľná aj kedysi triviálna bakteriálna infekcia.
Scenár, v ktorom sa ľudstvo viac nedokáže brániť antibiotikami, by mohli odvrátiť poznatky vedcov z University College London, ktoré publikoval časopis Nature. Na odolné baktérie by totiž mohli zabrať už dostupné lieky.

Liek s brutálnou silou
Aby antibiotikum dokázalo zahubiť bakteriálnu bunku, musí do nej preniknúť cez ochrannú vrstvu na povrchu bunky.
„Antibiotiká majú ‚kľúče’, ktoré pasujú do zámkov na povrchu bakteriálnych buniek,“ vysvetľuje vedúci výskumník Joseph Ndieyira. „Keď sa baktérie stanú rezistentné k lieku, vymenia si zámky a kľúč viac nepasuje a mechanizmus zlyháva.“
Výskumníci si však všimli, že niektoré antibiotiká dokážu namiesto odomykania využiť brutálnu silu, takpovediac vyraziť dvere z pántov a baktériu okamžite zabiť.
Štúdia testovala silné antibiotikum vankomycín, ktoré sa využíva ako posledná možnosť pri liečbe infekcií ako MRSA (methicilin-rezistentný zlatý stafylokok), a oritavncín, ktorým sa liečia kožné infekcie.
„Zistili sme, že oritavancín na baktériu pôsobí silou, ktorá je 11-tisíc krát väčšia než akú dokáže vyvinúť vankomycín,“ hovorí Ndieyira.
Napriek tomu, že oba lieky majú podobný „kľúč“, oritavancín dokázal odolné baktérie zničiť omnoho účinnejšie. Mechanizmus bol doposiaľ neznámy, no v štúdii sa ukázalo, že oritavancín dokáže v baktérii urobiť praskliny, vďaka ktorým dokáže nebezpečnú bunku roztrhať.

Lieky možno upraviť
Molekuly oritavancínu tvoria zhluky a na baktériu zaútočia dosiaľ nevídaným spôsobom.
„Dva zhluky preniknú cez povrch baktérie, odtlačia sa opačným smerom, roztrhnú bunkovú stenu a baktériu zničia,“ píše sa v štúdii. Podmienky na povrchu baktérie dokonca povzbudzujú zhlukovanie molekúl lieku a povzbudzujú účinky antibiotika.
Výskumníci vyvinuli matematický model, ktorý by umožnil skríning nových antibiotík a pomohol objaviť lieky schopné útočiť pomocou hrubej sily. Zároveň je možné upraviť už vyvinuté lieky.
„Oritavancín je len upravená verzia vankomycínu a teraz vieme, ako tieto zmeny zapracovať aj do iných antibiotík,“ vysvetľuje Ndieyira novú stratégiu v boji proti odolným baktériám.
DOI: 10.1038/srep41206