BRATISLAVA. Humánne, bezpečné a jednoduché. Darovanie krvi vám zaberie iba hodinu a môže rozhodnúť o záchrane ľudského života.
Ročne sa odberu krvi na Slovensku zúčastní zhruba 200-tisíc ľudí. Na prvý pohľad vysoké číslo však treba vnímať v kontexte, ročne sa na Slovensku spotrebuje 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek. Na jeden odber pripadá približne 450 mililitrov krvi.
Výskyt krvných skupín na Slovensku
- 0 Rh+ 27,2% (Krvinky môžu byť podané všetkým krvným skupinám, ale iba tým, ktorí sú zároveň Rh+)
- 0 Rh- 4,8% (Krvinky môžu byť podané úplne všetkým krvným skupinám, ale môžete prijať červené krvinky iba od darcu s krvnou skupinou 0Rh-)
- A Rh+ 35,7% (Môžete dostať červené krvinky od darcu so skupinou A alebo 0, darovať môžete tým, ktorí majú krvnú skupinu A alebo AB)
- A Rh- 6,3% (Môžete dostať červené krvinky od darcu so skupinou A alebo 0 s Rh -, darovať môžete tým, ktorí majú krvnú skupinu A alebo AB)
- B Rh+ 15,3% (Môžete dostať červené krvinky od darcu so skupinou B alebo 0, darovať môžete tým, ktorí majú krvnú skupinu B alebo AB.)
- B Rh- 2,7% (Môžete dostať červené krvinky od darcu so skupinou B alebo 0 s Rh-, darovať môžete tým, ktorí majú krvnú skupinu B alebo AB)
- AB Rh+ 6,8% (Univerzálni príjemcovia, ale darovať krvinky môžu iba osobám svojej krvnej skupiny)
- AB Rh- 1,2% (Univerzálni príjemcovia ak je Rh -, ale darovať krvinky môžu iba osobám svojej krvnej skupiny)
„Keď niekto daroval krv len desaťkrát, je to päť litrov krvi, čo môže zachrániť život dvom ľuďom.
Stonásobní darcovia možno zachránili viac životov ako niektorí lekári," hovorí prezident Slovenského Červeného kríža, dlhoročný darca krvi a záchranár Viliam Dobiáš.
Najviac krvi sa spotrebuje pri operáciách srdca, mozgu a hrubého čreva. Ťažké úrazy s vnútorným krvácaním s bežne vyžiadajú päť až sedem litrov krvi. Na litre sa počíta aj spotreba pri ťažkých popôrodných stavoch a pri operáciách nádorov.
Okrem toho, že darovaná krv zachráni iných, prospieva aj samotnému darcovi. Po odbere sa do tela vyplavujú endorfíny, hormóny, ktoré vyvolávajú pocit šťastia. „Ľudia, ktorí pravidelne darujú krv majú nižšie riziko vzniku infarktu,“ hovorí Dobiáš.
Kto a kedy a kde môže darovať krv?
Na webovej stránke Národnej transfúznej služby sa nachádza zoznam transfúziologických pracovísk alebo miesto mobilného výjazdu a zistite si, v akom čase je možné absolvovať odber.
Darcovia musia spĺňať základné kritériá:
- Vek od 18 do 60 rokov. Výnimku tvoria pravidelní darcovia, hranica sa pre nich posúva na 65 rokov.
- Krv môžu darovať muži každé tri mesiace, ženy každé štyri mesiace. Za ten čas si telo dokáže úplne doplniť počet červených krviniek a zásob železa po predchádzajúcom odbere.
- Hmotnosť aspoň 50 kilogramov.
- Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS), a nemôžete byť po prekonaní žltačky typu B a C.
- Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.
- Pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, alebo tri dni pred ňou či po nej. Krv nemôžu darovať ani tehotné a dojčiace ženy, lehota na darovanie je pol roka po skončení dojčenia.
Trvalo nemôžu darovať krv ľudia, ktorí:
- Kedykoľvek v priebehu života užívali drogy vnútrožilovo či vnútrosvalovo.
- Poskytovali alebo prijímali platené sexuálne služby.
- Muži, ktorí mali pohlavný styk s inými mužmi.
- Vedú promiskuitný spôsob života a často striedajú sexuálnych partnerov.
- Užívajú anabolické steroidy, ktoré nie sú predpísané lekárom.
- Majú poruchy zrážania krvi a liečia ich krvnými prípravkami.
Ako sa pripraviť na darovanie krvi?
Pred odberom musíte piť dostatok tekutín. Deň pred odberom vypite minimálne 2 litre vody, minerálky, čaju, alebo ovocných štiav. Ráno pred odberom vypite aspoň pol litra tekutín. Čierna káva je povolená, polliter čaju je povinný.
Rozhodne na odber nechoďte nalačno. Večer ani tesne pred odberom nejedzte tučné jedlá ako sú syry, maslo, smotana a mäso. Vhodné sú ľahké potraviny ako ovocie, zelenina, sucháre a netukové pečivo.
Minimálne šesť hodín pred odberom nefajčite, aspoň 12 až 14 hodín nepite alkohol a deň pred odberom sa nevystavujte psychickej a telesnej námahe. Vynechajte tréningy či návštevu posilňovne.
Tučné jedlá, alkohol, námaha a niektoré lieky môžu ovplyvniť hladinu pečeňových enzýmov (ALT). Ak budú hodnoty vysoké, ako darcu vás odmietnu.
Na odber príďte oddýchnutí, fyzický stav sa totiž odzrkadlí na kvalite krvi.

Kde a ako prebieha darovanie krvi?
Miesto a časy odberov si môžete skontrolovať na webe Národnej transfúznej služby, kde sa nachádza zoznam transfúziologických pracovísk a odberov v teréne.
Po príchode na miesto odberu sa preukážete sa občianskym preukazom a kartou poistenca. Pokiaľ ste už v minulosti odber absolvovali, majte pripravenú aj kartu darcu krvi.
Pri každom odbere musí darca nanovo vyplniť dotazník. Zahŕňa osobné identifikačné údaje a dôležité otázky o zdraví, životnom štýle, rizikových faktoroch a prekonaných chorobách.
Na otázky je nevyhnutné odpovedať pravdivo, inak riskujete ujmu na svojom zdraví (napríklad epileptikom hrozí vyvolanie kŕčov, pri závažnom srdcovom ochorení zas zlyhanie srdca), alebo ohrozíte život príjemcu, ktorého organizmus býva oslabený. Ak akejkoľvek otázke nerozumiete, opýtajte sa personálu.
Samotný odber trvá asi 5 až 15 minút. Celý proces, od registrácie až po poodberové občerstvenie, trvá približne hodinu.
Na začiatku odberu môžete na niekoľko sekúnd pocítiť malé bodnutie, no potom by ste už nemali cítiť žiedne nepríjemné pocity.

Lehoty na darovanie krvi pri vybraných ochoreniach:
- Antibiotiká - približne 4 týždne po poslednej dávke
- Očkovanie - týždeň po preventívnom očkovaní vakcínami s neaktívnymi alebo usmrtenými vírusmi a baktériami (chrípka), vakcínami obsahujúcimi anatoxíny (tetanus, záškrt), vakcínami proti hepatitíde A alebo B, vakcínami proti kliešťovej encefalitíde a besnote. Mesiac po preventívnom očkovaní vakcínami s oslabenými vírusmi a baktériami (BCG, žltá zimnica, rubeola, osýpky, poliomyelitída, očkovanie proti týfusu, cholere)
- Afta - môže ísť o vírusovú infekciu, odber je vhodný 2 týždne po preliečení
- Herpes, kútik na pere - odber je možný 2 až 3 týždne po preliečení
- Mykóza, kvasinková infekcia - 2 týždne po ukončení liečby
- Poranenie, ktoré si vyžadovalo šitie - s darovaním treba počkať 2 týždne po vybratí stehov
- Chirurgické odstránenie znamienka či bradavice - najskôr 3 dni po vybratí stehov, ak je rana dobre zahojená a histologické vyšetrenie je negatívne. V prípade pozitívneho nálezu prineste výsledok so sebou, o možnosti darovať krv rozhodne lekár vo vyšetrovni.
- Zubné vyšetrenie - darovať krv môžete 3 dni po zubnom ošetrení. Zub musí byť kompletne preliečený, nesmie tam byť možnosť pretrvávajúceho zápalu.
- Voperované titánové skrutky či platničky - 6 mesiacov po operácii, samotné nie sú prekážkou
- Operácie, arthroskopia, gastroskopia a endoskopické vyšetrenia - 6 mesiacov po zákroku
- Alergia - darovanie sa odporúča mimo obdobia záťaže; 3-5 dní po poslednom užití anitihistamínového lieku, darcovia v priebehu desenzibilizačnej liečby sú dočasne vyradení
- Anafylaktický šok - prekonanie šoku je dôvodom na vyradenie z darcovstva krvi
- Astma - s ľahkou formovou astmy krv darovať môžete, ale posledný astmatický záchvat by mal byť aspoň 1 mesiac pred odberom krvi
- Tularémia - po prekonaní už krv darovať nemôžete
- Psoriáza a ekzém - podľa stavu ochorenia, darcovstvo vyhodnocuje lekár
- Zápal mozgových blán - približne rok po úplnom klinickom uzdravení
- Toxoplazmóza - 1 rok po preliečení
- Mononukleóza - 1 až 1,5 roku po preliečení
- Črevná chrípka - 2 týždne po preliečení
- Prasacia chrípka - 1 mesiac po preliečení
- Schizofrénia - s ohľadom na ochorenie a liečbu darcovstvo nie je dovolené.
- Gilbertov syndróm - darovanie krvi závisí od hladiny bilirubínu v krvi ( nemal by sa pohybovať nad 30 umol/l ). Ak ste v záťažovej situácii hladina bilirubinu v krvi stúpa, (môžete to pozorovať na sfarbení očí), odber sa neodporúča.
- Onkologickí pacienti - nemôžu byť darcami krvi.
- Ak beriete lieky, skontorujte si, či kvôli nim môžete byť z darcovstva vyradení, alebo sa opýtajte lekára.