BRATISLAVA. Ak zvyknete obetovať spánok na úkor práce, zábavy alebo štúdia, riskujete svoje zdravie.
Nová štúdia výskumníkov z University of Washington naznačuje, že kvôli nedostatku spánku imunitný systém trpí. Zistenia výskumníci publikovali v časopise Sleep.
Približne za polovicu spánkových rutín zodpovedajú genetické predispozície, zvyšok ovplyvňuje prostredie a životný štýl. Aby sa výskumníci odstránili genetickú premennú, výskum prebiehal na 11 pároch dospelých identických dvojčiat.
Každý z dvojice pritom mal výrazne odlišné spacie návyky, 80 percent skupiny tvorili ženy a ich priemerný vek bol 43 rokov. Všetci účastníci boli na začiatku štúdie zdraví.
Ukázalo sa, že dvojča, ktoré spávalo menej, malo slabší imunitný systém.
Bežnú spánkovú rutinu dvojičiek vedci sledovali dva týždne. V priemere dvojice spali denne niečo málo cez sedem hodín. Jedno z dvojčiat spalo o približne 64 minút menej, než jeho súrodenec.
Analýza vzoriek krvi ukázala, že dvojča, ktoré spalo menej malo slabšie imunitné reakcie. Po tom, čo boli vystavení rhinovírusu, ktorý spôsobuje prechladnutie, boli biele krvinky výrazne menej aktívne.

„Spánok slúži na regeneráciu a podporuje imunitné dráhy na výrobu proteínov. Vďaka nemu dokáže náš imunitný systém správne fungovať,“ hovorí neurológ Nathaniel Watson s tým, že za spánok neexistuje žiadna náhrada.
Chronický nedostatok spánku preto môže podľa výskumu spôsobiť poruchy imunity.
DOI: 10.1093/sleep/zsw019