BRATISLAVA. Lekári testujú liečbu, ktorá môže zastaviť roztrúsenú sklerózu (multiplex) aspoň na päť rokov. Riskantná metóda sa nehodí pre všetkých pacientov, no sklerózu v polovici prípadov sa podarilo dočasne zastaviť. Výsledky dlhoročného výskumu publikoval časopis JAMA Neurology.
Výsledky zbierali dekádu
Išlo o jeden z najväčších a najdlhšie trvajúcich výskumov, ktoré sa zamerali na liečbu agresívnej formy sklerózy multiplex. V rozmedzí rokov 1995 až 2006 zákrok podstúpilo 281 pacientov v 13 krajinách sveta.
Lekári najskôr za pomoci silných liekov proti rakovine zničili imunitný systém pacienta. Toxické lieky zabili existujúce bunky v kostnej dreni pacienta. Následne imunitu reštartovali vďaka transplantácii nových kmeňových buniek, ktoré zodpovedajú za tvorbu krvi.
Postup je veľmi riskantný a bolestivý, preto je jednorazová liečba vhodná iba pre niektorých pacientov trpiacich sklerózou.

Agresívna imunita
Skleróza síce nie je smrteľná, no nemožno ju vyliečiť. Ide o chronické zápalové ochorenie, pri ktorom sa pacientovi postupne zhoršuje zrak, rovnováha a chôdza.
Skleróza totiž spôsobuje, že imunitný systém človeka napáda ochranný povlak na nervoch v mozgu a mieche. Pre časť pacientov skleróza znamená vidinu života na vozíčku a hrozí im, že budú potrebovať intenzívnu starostlivosť.
Lekári sa preto u pacientov pokúšali útok imunitného systému na nervy zastaviť, alebo aspoň spomaliť. Využili pritom transplantáciu kmeňových buniek a skúmali, aký bude mať dlhodobý efekt.

Úspech u polovice
V prvých sto dňoch od transplantácie zomreli takmer tri percentá pacientov, z 281 pacientov išlo o osem ľudí. U necelej polovice pacientov sa však skleróza zastavila a ich nervový systém bol pred chorobou v bezpečí na celých päť rokov.
„Musíme však vziať do úvahy, že liečba so sebou nesie malé riziko úmrtia, pričom samotná choroba život bezprostredne neohrozuje,“ hovorí vedúci výskumu Paolo Muraro.
Zozbierané dáta naznačujú, že liečba je najvhodnejšia pre mladších pacientov, ktorí na iné lieky nereagujú. Zatiaľ nie je jasné, či bude možné efekt liečby predĺžiť.
DOI:10.1001/jamaneurol.2016.5867