BRATISLAVA. Káva dokáže viac, než len povzbudiť na začiatku dňa. Vedci z Univerzity v Indiane zistili, že kofeín môže zvýšiť produkciu enzýmu, ktorý je schopný blokovať procesy spojené s rozvojom demencie. Výsledky štúdie publikoval časopis Scientific Reports.
Demenciou celosvetovo trpí viac než 47 miliónov ľudí. Do roku 2050 sa pritom očakáva, že sa počet strojnásobí. Najčastejšou formou demencie je Alzheimerova choroba, tvorí približne 60 až 80 percent všetkých prípadov. Pre ochorenie sú typické problémy s pamäťou, dezorientovanosť, ako aj výkyvy nálady a správania.
Presný mechanizmus Alzheimerovej choroby stále nepoznáme, no je dôsledkom odumierania mozgových buniek. Markerom ochorenia sú zhluky takzvaného tau proteínu. Vo svojej predchádzajúcej práci už Chuej-Čchen Lu so svojím tímom zistili, že mozgové bunky pred stresom a zhlukovaním proteínu chráni enzým NMNAT2.

Vo svojej novej štúdii sa preto tím Univerzity v Indiane snažil identifikovať zlúčeniny, ktoré dokážu zvýšiť produkciu enzýmu NMNAT2 a posilniť jeho ochranné účinky.
Vedci na myšiach otestovali viac než 1280 farmakologicky účinných zlúčenín. Zvieratá geneticky upravili tak, aby sa im v prípade zhlukovania bielkovín vytváral iba malý počet prospešných enzýmov.
Potenciál pre zvýšenie produkcie enzýmu malo iba 24 zlúčenín a kofeín sa ukázal ako najperspektívnejší kandidát. Napriek genetickej úprave hlodavce vyprodukovali enzým v normálnom objeme. Druhou najsľubnejšou zlúčeninou bol rolipram - látka, ktorá sa v 90. rokoch používala ako antidepresívum.
Výskumníci sa domnievajú, že štúdia je dôležitým krokom vo vývoji nových liekov ktoré by ľudstvo ochránili pred degeneratívnymi ochoreniami. Napríklad Alzheimerovou, Parkinsonovou a Lou Gehrigovou chorobou.
DOI: 10.1038/srep43846
DOI: 10.1371/journal.pbio.1002472