SME

Kĺby starnú spolu s nami. Vďaka týmto radám si ich udržíte fit čo najdlhšie

Hoci je pravidelný pohyb zdravý, kĺbom môže uškodiť.

Mladý človek väčšinou ani nepomyslí na to, že nejaké kĺby má. Nerobí mu problém vstať, vyjsť po schodoch, chodiť po horách či cvičiť v posilňovni. Vekom sa však všetko mení a aj tie najbežnejšie úkony môžu byť pre nás problémom. Čo by sme mali robiť, aby sme si kĺby udržali fit čo najdlhšie ? A čo ak je už na prevenciu príliš neskoro?

Kĺby sú ako auto

„Je to podobné ako s osobným autom. Auto vyzerá a funguje presne tak, aké je staré, ako sa o neho staráme a ako na ňom jazdíme. Tak je to aj s kĺbami. Čím viac ich zaťažujeme a používame, tým viac sa nám opotrebúvajú,“ vysvetľuje MUDr. Milan Hric, chirurg z Nemocnice Malacky.

Stav kĺbov závisí od toho, ako a čím ich zaťažujeme a tiež to, čo robíme pre ich ochranu a regeneráciu. V inom stave má kĺby 30-ročný človek, ktorý rekreačne športuje, v inom profesionálny športovec či dôchodca s artrózou. „Životný štýl je jedným z dôležitých faktorov, ktoré významne vplývajú na opotrebovanie našich kĺbov a tak ako pri všetkom inom, treba nájsť individuálnu zlatú strednú cestu,“ pokračuje Hric.

Želatínou na boľavé kĺby?

Existuje mnoho „zaručených receptov“, ako pomôcť udržať kĺby fit alebo ich dokonca liečiť. Na internete sa dočítate, že kĺbom pomáha napríklad konzumácia kurkumy, želatíny, pomletých vaječných škrupín či mliečnych výrobkov a rôznych výživových doplnkov.

„Má to jednu veľkú nevýhodu  - všetko musí prejsť cez náš zažívací trakt, v žalúdku a tenkom čreve sa rozložia, následne vstrebajú do krvi a až následne putujú tam, kde ich treba, a to nielen do opotrebovaných kĺbov. Z tohto vyplýva, že najmä pri výživových doplnkoch, takzvanej chondroprotektívnej terapii je otázne, aké množstvo z miligramov a gramov uvedených na obaloch sa skutočne dostane do nášho opotrebovaného kĺbu,“ vysvetľuje chirurg.

Podľa neho sú oveľa účinnejšie látky, ktoré sa aplikujú priamo do poškodeného kĺbu a obchádzajú celý organizmus.

Návod na zdravé kĺby je, podľa odborníka, jednoduchý -  pestrá strava a zdravý životný štýl s dostatkom pohybu a redukciou nadváhy. Pri športovaní by sme však mali byť opatrní a vybrať si aj vhodný druh pohybu.

„Pri športe sú naše kĺby zaťažované vždy, no je rozhodujúce, do akej miery a akou váhou a silou. K vhodným pohybovým aktivitám patria plávanie, bicyklovanie, beh na mäkkom podklade a ľahká turistika. Naopak k rizikovým patria aktivity s náhlymi, respektíve prudkými zmenami pohybu ako je futbal, hokej, basketbal a hádzaná alebo zaťažovanie kĺbov nadmernou váhou ako kulturistika,“ upozorňuje lekár.

Dôležitým faktorom sú aj úrazy. Pri poranení kĺbov môže dôjsť k poúrazovej artróze a kĺby sa zničia oveľa skôr.

Keď kĺby prestanú poslúchať

Z praxe lekárov vyplýva, že najrýchlejšie sa opotrebúvajú takzvané váhonosné kĺby, teda tie, ktoré nosia naše telo a pôsobí na ne najväčšia sila. Týmito kĺbami sú bedrový a kolenný kĺb.

Jednou z najmodernejších a najúčinnejších metód liečby kĺbov je využitie kmeňových buniek. Najčastejšie sa takýmto spôsobom liečia degeneratívne ochorenia zmien kĺbových chrupaviek – artrózy. Ich potenciál vo svete využívajú aj v plastickej chirurgii, neurológii či kardiológii pri ochoreniach cievneho systému.

Kmeňové bunky sú súčasťou vlastného organizmu, najviac sa ich nachádza v tuku a kostnej dreni. Majú liečebné, regeneračné a hojivé schopnosti, preto sa používajú pri liečbe mnohých druhov ochorení.

Majú schopnosť sebaobnovy, používajú sa na regeneráciu buniek a tkanív v tele. Kmeňové bunky obnovujú tiež iné poškodené alebo opotrebované bunky, dokážu sa meniť na bunky chrupaviek, kostí, svalov či nervového tkaniva.

Kmeňové bunky sa dajú aplikovať pri liečbe artrózy malých kĺbov (prsty rúk, zápästia, členky, lakte), ale aj veľkých kĺbov ramien, kolien či bedier. Väčšinou sa týmto spôsobom lieči artróza u pacientov do 75 rokov s I. a II. stupňom poškodenia. Pri vyššom stupni artrózy je však efekt liečby limitovaný až žiadny. Liečba je prísne individuálna a jej účinok závisí od mnohých faktorov, akými sú vek, hmotnosť, životný štýl či zdravotný stav pacienta. V zásade však pacienti, ktorí podstúpili liečbu kmeňovými bunkami, zaznamenali zmiernenie bolesti a zlepšenie hybnosti.

Ako prebieha liečba?

Zákrok sa vykonáva pri lokálnom znecitlivení a trvá 2 až 3 hodiny. Z tela pacienta, kde je dostatočné množstvo tukového tkaniva (väčšinou podkožný tuk v brušnej stene), sa pri lokálnom znecitlivení odsaje približne 75 mililitrov tkaniva na jeden kĺb. V sterilných podmienkach sa kmeňové bunky izolujú a pripravia na aplikáciu do kĺbu. Napokon sa bunky aplikujú tak, aby pôsobili priamo v mieste poškodenia.

Kmeňovými bunkami liečia v Malackách

Narozdiel od ambulancií, je nemocnica v Malackách komplexným zdravotníckym zariadením, ktoré disponuje všetkým nutným vybavením pre liečbu kmeňovými bunkami. Má materiálno-technické aj personálne vybavenie potrebné pre tento druh terapie. Zároveň však spĺňa podmienky pre prípadnú hospitalizáciu pacienta s možnosťou intenzívnej liečby, čo ambulancie poskytujúce aplikáciu kmeňových buniek nemajú. Malacká nemocnica má tiež licencované laboratórium nutné pre izoláciu kmeňových buniek, ako aj RTG prístroj a magnetickú rezonanciu potrebné pre aplikáciu kmeňových buniek a posúdenie vhodnosti pacienta na operáciu.

Za uplynulé dva roky absolvovalo v Malackách terapiu 209 pacientov. Takmer 65 percent z nich po šiestich mesiacoch od zákroku pociťovalo ústup bolesti a zlepšenie hybnosti poškodeného kĺbu. Bezplatnú konzultáciu si môžete objednať na tejto stránke.

Tento článok vám prináša Nemocnica Malacky.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Viktória Mirvajová pre Nemocnicu Malacky

Kmeňové bunky

Súvisiace témy: Artróza, Bunky, Kĺby
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 424
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 115
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 784
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 449
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 152
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 899
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu