BRATISLAVA. Z jedinej kvapky krvi bude možné určiť nie len prítomnosť rakoviny, ale aj miesto v tele, ktoré choroba postihla.
Test, ktorý vyvíjajú výskumníci Kalifornskej univerzity v Los Angeles, by mal dokázať rakovinu odhaliť v raných štádiách. Dokonca skôr, než sa v tele objavia hrčky. Zistenia publikoval časopis Genome Biology.
Test CancerLocator sa zameriava na DNA nádorov, ktoré cirkuluje v krvi pacienta s rakovinou. Nádory v závislosti od umiestnenia v tele zanechávajú rozličnú molekulárnu stopu. Niektoré markery poškodenej DNA sa objavia pri každom druhu rakoviny, no časť sa objavuje na základe postihnutého tkaniva - napríklad pľúc, či pečene.
Zasiahnuté miesto možno identifikovať vďaka počítačovej databáze, ktorá obsahuje genetické informácie od stoviek pacientov, ako aj molekulárne stopy zdravých ľudí.
"Verím, že diagnostický test bude dostupný približne o rok. Závisí to na množstve vstupných dát, prebehu testovania a schopnosti prístroja sa učiť," uvádza v tlačovej správe spoluautorka štúdie Jasmine Zhou.

Test zatiaľ preskúšali desaťkrát na vzorkách 29 pacientov s rakovinou pečene (25 s rannom štádiu), 12 vzorkách s rakovinou pľúc (5 v rannom štádiu) a piatich vzorkách s rakovinou prsníka. Test bol úspešný v 80 percentách prípadov a falošne pozitívny výsledok ukázal v jednom prípade zo sto. Čím vyššia bola koncentrácia DNA nádorov v krvi, tým presnejší bol výsledok.
Najmenšia miera presnosti bola v prípade rakoviny prsníka, pretože orgánom cirkuluje menší objem krvi než v prípade pľúc a pečene. V rakovina preto v krvi zanecháva relatívne malú molekulárnu stopu.
"Technológia ešte bude potrebovať ďalšie potvrdzujúce testy, no jej potenciál pre pacientov je obrovský," povedala Zhou. Neinvazívna metóda by sa v budúcnosti mohla uplatiť ako súčasť preventívnych prehliadok, podobne ako meranie krvného tlaku a cholesterolu.
Na obdobných krvných testoch rakoviny pracujú aj ďalšie vedecké tímy - napríklad z Kalifornskej univerzity v San Diegu a Purdeovej univerzity v Indiane.
DOI: 10.1186/s13059-017-1191-5