Text pôvodne vyšiel v The Washington Post.
Medzititulky doplnené redakciou.
Viac než dve tretiny mutácií, ktoré spôsobujú rakovinu, sú výsledkom náhody. Vznikajú v dôsledku chýb pri kopírovaní DNA, ku ktorým dochádza počas delenia buniek. Zistenia novej štúdie zrejme obnovia intenzívnu diskusiu o tom, nakoľko je rakovina neodvratná a čo môžu ľudia urobiť pre prevenciu.
Autormi výskumu sú matematik Christian Tomasetti a genetik Bert Vogelstein, obaja z Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom Baltimore. Zisťovali, aký podiel rakovinotvorných mutácií vzniká v dôsledku nepredvídateľných chýb pri kopírovaní DNA v porovnaní s dvoma najvýraznejšími faktormi - dedičnými génmi a vplyvmi vonkajšieho prostredia, ako sú fajčenie a obezita.

Dedičnosť má minimálny vplyv
V štúdii, ktorú publikoval časopis Science, vedci použili matematický model, ktorý skúmal sekvencovanie genómu a epidemiologické dáta 17 typov rakoviny. Dospeli k záveru, že 66 percent rakovinotvorných mutácií vzniká v dôsledku neovplyvniteľných chýb pri replikácii DNA. Na faktory životného prostredia pripadlo 29 percent a dedičnosť zohrávala úlohu pri piatich percentách prípadov.
Neznamená to však, že dve tretiny prípadov rakoviny spôsobí jediná náhodná chyba pri kopírovaní. Bunka sa môže stať zhubnou po troch, štyroch a viacerých mutáciách.