SINGAPUR, BRATISLAVA. Šálka čaju denne môže u starších ľudí spomaliť úpadok kognitívnych funkcií.
Podľa štúdie, ktorú uverejnil The journal of nutrition, health & aging sú účinky čaju obzvlášť priaznivé u ľudí s genetickou predispozíciou na Alzheimerovu chorobu.

Dlhodobá štúdia výskumníkov z Národnej univerzity v Singapure prebehla na takmer tisícke čínskych seniorov.
Čo sú kognitívne funkcie
Kognitívne funkcie sú myšlienkové procesy, ktoré umožňujú spoznávať, pamätať si, učiť sa, prispôsobovať sa zmenám v prostredí.
Patria medzi ne vnímanie, pamäť, koncentrácia, rýchlosť myslenia, porozumenie informáciám a schopnosť riešiť problémy, plánovanie a úsudok.
Dobrovoľníci boli vo veku 55 a viac rokov a na kontrolu chodili každé dva roky.
Medzi rokmi 2003 až 2010 zbierali výskumníci informácie o kognitívnom stave, konzumácii čaju, zdravotnom stave, fyzických a sociálnych aktivitách seniorov.
Pravidelné pitie čaju pomohlo u starších ľudí znížiť riziko duševného úpadku až o polovicu.
V prípade ľudí, ktorí majú genetrickú predispozíciou na Alzheimerovu chorobu, sa má čaj potenciál znížiť riziko ochorenia až o 86 percent. Pozitívny efekt sa potvrdil nezávisle na druhu čaju, seniorom prospel oolong, zelený aj čierny čaj.
Podmienkou je, aby bol nápoj pripravený z čajových lístkov a denné množstvo bolo najmenej 200 mililtrov.

„Údaje z našej štúdie ukázali jednoduchý a lacný recept, ako vo vyššom veku znížiť riziko neurokognitívnych porúch,“ uviedol v tlačovej správe člen výskumného tímu, profesor Feng Lei. Aj keď štúdia prebehla na čínskej populácii, výskumníci sú presvedčení, že bioaktívne zložky čaju budú pôsobiť rovnako aj u iných rás.
DOI: 10.1007/s12603-016-0687-0