BRATISLAVA. Pohyb nie je výsada dvadsiatnikov. Ostať aktívny sa oplatí aj vo vyššom veku. Kosti sa udržia pevné a lepšie odolávajú rednutiu, svaly neochabnú a aktívne podopierajú kostru, srdce a pľúca ostávajú výkonné, cievy priechodné.
Aktivita ľudí po päťdesiatke mala byť čo najšetrnejšia ku kĺbom a telo zbytočne nestresovať.
Pohyby by mali byť plynulé, pravidelné a bezpečné. Spomínaným kritériám vyhovuje viacero športov, ktoré sú obľúbené aj v našich končinách.
Nordic walking (severská chôdza)

Severská chôdza je ideálna pre ľudí, ktorí si dosiaľ nenašli vzťah k športu, sú v zrelom veku, po úraze, alebo majú nadváhu.
Prirodzený pohyb na čerstvom vzduchu nezaťažuje telo náročnými výkonmi a je vhodný pre „sólistov“ aj ako zdraviu prospešná spoločenská aktivita. Vo viacerých Slovenských mestách fungujú kluby, ktoré spolu vyrážajú na organizované prechádzky.
Výhody nordic walkingu
- Vhodné vo vysokom veku, po zranení a pri obezite.
- Náročnosť si určujete sami dĺžkou vychádzky, tempom a terénom.
- Vyvážený tréning prakticky celého tela bez zaťaženia kĺbov.
- Náklady na výbavu sú jednorázové, pri výbere si nechajte poradiť v predajni. Kvalitnejšie palice stoja od 30 do 70 eur, cena obuvi závisí od terénu a sezóny, ľahšia letná približne 40 eur, pevná zimná obuv môže stáť viac než dvojnásobok.
- Pobyt na čerstvom vzduchu pôsobí blahodárne nie len na telo, ale aj na psychiku.
Relatívne mladý šport vznikol vo Fínsku v 80. rokoch ako letný tréning pre bežcov na lyžiach. Praktizuje sa v mestských parkoch, na nespevnených lesných cestách aj asfaltových chodníkoch.
Kľúčový nie je povrch, ale sled pohybov. Pri severskej chôdzi sa totiž využívajú špeciálne palice, ktoré majú s ohľadom na terén kovové alebo gumené zakončenie.
Na rozdiel od klasickej chôdze vďaka paliciam pracuje aj vrchná polovica tela.
Okrem ramien sa zapájajú aj svaly chrbta - od krčnej až po bedrovú chrbticu. Pravidelné prechádzky posilnia okrem svalstva nôh aj brušné a hrudné svalstvo.
Prirodzene uvoľňuje stuhnuté svalstvo krku a ramien, ktoré pociťujú najmä ľudia so sedavou kancelárskou prácou.
Keďže túto aktivitu vymysleli bežkári, pohyb pri nordic walkingu pripomína celkom logicky lyžiarske bežky. Ruky sa dvíhajú zľahka, úchop nie je kŕčovitý.
Palice sú vzadu jemne naklonené šikmo, pohyb paží a rúk je takmer do úplného vystretia. Zároveň je potrebné dbať na ľahké roztváranie horných končatín ako i celkové vzpriamené držanie tela. Je dôležité uvoľnenie v ramenách, ich neustále zaťahovanie smerom nadol a roztváranie hrudníka.

Nordic walking je vhodný pre ľudí s problematickými kĺbmi ako aj ľudí s nadváhou. Ak sa palice používajú správne, odľahčia kolená a kĺby dolnej polovice tela. Pri správnej technike môže záťaž klesnúť takmer o tretinu.
V porovnaní s klasickou chôdzou sa vďaka paliciam podarilo ľuďom spáliť až o 46 percent viac kalórií.