BRATISLAVA. Zrejme každý počul, že slané jedlo dehydruje. Medzinárodná skupina výskumníkov však teraz dokázala, že rozšírená predstava nie je pravdivá. Zvýšená spotreba soli totiž nevedie k smädu, no, paradoxne, k hladu. Zistenia publikoval časopis Journal of Clinical Investigation.
Štúdia, ktorá vyvracia ustálenú predstavu, vznikla počas simulovanej misie na Mars. Ide pritom o prvý dlhodobý výskum, ktorý sa zaoberá vzťahom medzi konzumáciou soli a príjmom tekutín.

Obličky zadržali vodu
Zvýšená spotreba soli vedie k vyššej produkcii moču. Bez bližšieho výskumu sa preto predpokladalo, že nadpriemerné množstvo kvapaliny muselo pochádzať zo zvýšeného príjmu tekutín.
Pri dlhej vesmírnej ceste je však podstatná každá kvapka vody. Výpočty spotreby vody tak musia byť čo najpresnejšie - výskumníci preto chceli odmerať a regulovať každý aspekt výživy človeka.
Ich vzorku tvorili dve desaťčlenné skupiny mužských dobrovoľníkov. Prvú skupinu zavreli do makety kozmickej lode na 105 dní, druhú na 205 dní. Strava bola identická, no počas niekoľkých týždňov obsahovala tri rôzne hladiny soli - 12, 9 a 6 gramov na deň.