BRATISLAVA. Užívanie antidepresív v ranom štádiu tehotenstva nemusí deťom uškodiť. Séria nových výskumov vyvracia tvrdenia, že lieky u detí vyvolali autizmus, prípadne poruchu pozornosti sprevádzanú hyperaktivitou (ADHD). Štúdie vyšli v novom čísle Journal of the American Medical Association.
Ženy, ktoré v ranom štádiu tehotenstva užívajú antidepresíva, nevystavujú svoje deti riziku, ako sa predpokladalo.
Pri poruchách vo vývoji dieťaťa zohrávajú zásadnejšiu úlohu iné faktory, najmä gény. Užívanie antidepresív pri vývoji plodu v prvom trimestri síce mierne zvyšuje riziko predčasného pôrodu, no nie výskyt porúch autistického spektra a ADHD.
Sila jednej zo štúdií spočíva nie len vo veľkej vzorke matiek a detí, ale aj v porovnávaní súrodencov rovnakých matiek. Kým jedno z detí bolo počas gravidity vystavené antidepresívam, druhé nebolo.
Deti zároveň vyrastali v rovnakom prostredí a mali podobné gény. Vďaka tomu bolo pravdepodobné, že by účinok antidepresív spomedzi zvyšných faktorov vynikol.

Miliónová vzorka detí
Výskumníci amerického Harvardu a švédskeho Karolinska institutet spoločne analyzovali údaje detí, ktoré sa narodili medzi rokmi 1996 až 2012. Vzorku tvorilo približne 950-tisíc matiek a 1,6 milióna detí.