BRATISLAVA. Existujú ľudia, ktorí vyzerajú o desať rokov mladšie, než tvrdí ich občiansky preukaz. Nevďačia za to žiadnemu krému, ani zázračným výživovým doplnkom. Starnutie na bunkovej úrovni dokáže spomaliť správne množstvo fyzickej aktivity, tvrdí štúdia, ktorú uverejnil časopis Preventative Medicine.
„To, že formálne máte štyridsať rokov neznamená, že musíte byť štyridsiatnikom aj po biologickej stránke,“ vysvetľuje autor výskumu, profesor Larry Tucker z Univerzity Brighama Younga v Utahu. „Čím sme aktívnejší, tým pomalšie prebieha biologické starnutie v tele,“ tvrdí v tlačovej správe.

Opotrebované bunky
Po marcovej štúdii, ktorá hovorila o zvrátení starnutia svalových buniek sa Tuckerov výskum ponoril ešte viac do hĺbky. Zistil, že ľudia, ktorí majú trvalo veľa fyzickej aktivity majú dlhšie teloméry ako tí, ktorí majú mierne aktívny alebo sedavý životný štýl.
Teloméry sú koncové proteínové časti chromozómov, ktoré chránia dedičný materiál v bunke pred poškodením a zamedzujú, aby sa chromozómy navzájom spájali. Čím sú teloméry dlhšie, tým dlhšie môžu byť chromozómy, a tým môžu aj bunky zostať funkčné dlhší čas.
Počas života sa teloméry skracujú a ich dĺžka sa v súčasnosti považuje za signalizátor biologického starnutia. Je to preto, že zakaždým keď sa bunka delí, stratí malú časť teloméry. Krátke teloméry sa spájajú s vyššou náchylnosťou človeka na ochorenia súvisiace s vyšším vekom. Ide hlavne o cukrovku alebo srdcové ochorenia.
Nový výskum tvrdí, že odštepovanie a skracovanie telomér možno spomaliť. A nie len že uvádza množstvo času, ktoré sa dá získať, ale zároveň dáva aj presný návod, koľko športu človek potrebuje.