BRATISLAVA. V krvi pozostalého západoafričana výskumníci objavili univerzálne protilátky na ebolu. Deaktivovať dokážu všetkých päť kmeňov choroby, vrátane trojice, ktorá vedie k prepuknutiu eboly u ľudí. Objav publikoval časopis Cell, štúdia uvádza, že protilátky v tomto štádiu výskumu ochránili pred ochorením myši a fretky.
Ebola dokáže človeka zabiť v priebehu jedného až dvoch týždňov. Do tela preniká nenápadne. Oklame imunitný systém a preniká do zložiek bunky, takzvaných endozómov, ktoré slúžia na triedenie živín a odpadu. V endozómoch nevzbudzuje pozornosť a zmení tvar, pričom vloží do bunky svoj genetický materiál a ovládne ju.

Protilátky sa správajú ako trójske kone. Sprevádzajú vírus eboly, ktorý preniká cez bunkové membrány. Protilátky zareagujú na zmenu tvaru eboly. Na vírus zaútočia v momente, keď sa ebola "vyzlieka" z proteínov, ktorými sa maskuje pred imunitným systémom. Ebolu pevne obopnú a zabránia jej uvolniť do bunky genetický materiál. Bez naviazania na proteíny buniek sa vírus nedokáže množiť a ďalej šíriť.
Jeden z autorov štúdie, Kartik Chandran z Albert Einstein College of Medicine v Bronxe tvrdí, že správanie objavených protilátok je jedinečné. Väčšina iných študovaných protilátok nedokázala zareagovať na zmenu tvaru eboly a účinne ju napadnúť.
Anonymná osoba, z ktorej protilátky extrahovali, prežila epidémiu eboly v západnej Afrike. V rokoch 2013 až 2016 vtedy ochorenie spôsobilo viac než 11-tisíc úmrtí.
Ebola ohrozuje životy aj naďalej, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie od 15. mája tohto roku epidémia eboly v severnej Demokratickej republike Kongo a spôsobila tri úmrtia a potenciálne infikovala ďalších 19 ľudí. Ak protilátka bude fungovať aj u primátov, stane sa kandidátom na profylaktickú očkovaciu látku pre ľudí.
DOI: 10.1016/j.cell.2017.04.037