BRATISLAVA. Menej nikotínu, dechtu, jemnejšia chuť. Vďaka premyslenej marketingovej stratégii tabakový priemysel vytvoril light cigaretám povesť relatívne bezpečného spôsobu fajčenia. Mýtus padol vďaka štúdii, ktorú publikoval Journal of the National Cancer Institute.
Výskumníci Štátnej univerzity v štáte Ohio hľadali príčinu, prečo za posledných 50 rokov stúpol výskytu adenokarcinómu. Ide o najbežnejší typ rakoviny, ktorá sa objavuje hlboko v pľúcach.
Súvislosť s light cigaretami považujú za jednoznačnú. Pred polstoročím prišiel na trh novy typ filtra, ktorý obsahoval drobné otvory. Cigarety, ktoré ho obsahovali, dostali prívlastok "light", prípadne "s nízkym obsahom dechtu".
Rastúci výskyt adenokarcinómu jasne kopíroval stúpajúci dopyt po light cigaretách. S počtom fajčiarov počas sledovaného obdobia zároveň klesal aj počet ľudí, ktorých postihoval iných typov rakoviny, ktoré sa zvyčajne objavovali u fajčiarov.

Filtračné vetracie otvory na light cigaretách totiž poľa vedcov umožňujú fajčiarom vdychovať viac dymu. Do hlbších častí pľúc následne prenikajú karcinogénne chemikálie a toxíny.
Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv pritom uvádza, že najznámejšia značka cigariet má až 26-percentnú priepustnosť filtra. Peter Shields z americkej štátnej univerzity v Ohiu, ktorý viedol nový výskum, si myslí, že light kampaň „vznikla aby oklamala fajčiarov a verejné zdravotníctvo, že je daný druh cigariet bezpečnejší“.
V Amerike či Británii už zakázali predávať cigarety s označením light či nízkym obsahom dechtu, pretože ide o zavádzanie spotrebiteľa. Autori štúdie chcú dosiahnuť úplný zákaz používania filtračných otvorov na vetranie v cigaretách.
Celoplošnému zákazu vetracích otvorov pravdepodobne bude ešte predchádzať ďalší výskum, ktorý by potvrdil, že nepovedie k vyššej návykovosti cigariet ani vystaveniu toxickým chemikáliám, uviedli vedci.
DOI: 10.1093/jnci/djx075