BRATISLAVA. Ľudia, ktorí prekonali srdcový infarkt, majú predpísané množstvo liekov. Často doživotne. Jeden z nich, beta-blokátor, však nemusí mať pre časť pacientov po infarkte žiadny prínos.
Beta-blokátory patria v kardiológii medzi najpoužívanejšie lieky. Uplatnenie je široké, napríklad u pacientov so srdečnou arytmiou, prípadne vysokým krvným tlakom.
V poslednej dobe sa však objavuje množstvo analýz a štúdií, ktoré pozíciu beta-blokátorov spochybňujú. Na nadbytočné užívanie liekov poukazuje aj nová štúdia v časopise Journal of the American College of Cardiology.

Úmrtnosť neovplyvnili
Beta-blokátory sú nevyhnutné pre ľudí, ktorí mali srdcový infarkt spojený so srdcovým zlyhaním - komplikáciou, pri ktorej je srdcový sval poškodený a prestane fungovať správne. Mnohým pacientom po infarkte ale lekári predpisujú takzvané beta-blokátory zbytočne.
Výskumníci Univerzity v Leedse analyzovali anonymné údaje z britského národného registra.
Vzorku tvorilo 180-tisíc ľudí, ktorí boli v rokoch 2007 až 2013 hospitalizovaní kvôli infarktu, no netrpeli srdcovým zlyhaním. Vedci skúmali, či používanie beta-blokátorov zvýšilo šancu, že pacienti ostanú nažive rok po infarkte.
Ukázalo sa, že lieky nemali vplyv na približne 95 percent pacientov. Rozdiel v úmrtnosti medzi ľuďmi, ktorí lieky užívali a tými, ktorí nie, sa neukázal byť štatisticky významný.

Zbytočné výdavky a risk
Výsledky štúdie naznačujú, že hromadne predpisované lieky sú zbytočným výdavkom pre zdravotnícky systém. Aj keď lieky pacientov neohrozili, zbytočne vyvolali vedľajšie účinky ako závrat, nevoľnosť, rozmazané videnie a únavu.
Navyše, štúdie potvrdzujú, že čím viac liekov má človek predpísaných, tým je pravdepodobnejšie, že ich nebude užívať . Platí to aj pre lieky, ktoré preukázateľne dokážu zachrániť život, napríklad statíny a aspirín. Pacienti by vysadenie liekov, vrátane beta-blokátorov, mali vopred konzultovať so svojim lekárov.
„Pozorovacia štúdia stála na robustnej štatistickej analýze rozsiahlych údajov o pacientoch. Teraz potrebujeme randomizovanú štúdiu pacientov. Potrebujeme overiť, či beta-blokátory zvýšia šancu pacienta na prežitie,“ vysvetľuje epidemiológ Marlous Hall, ktorý viedol štúdiu.
Ďalší výskum by mohol pomôcť zabrániť opakovaným infarktom, ale aj pomôcť personalizovať liečbu po infarkte.
DOI: 10.1016/j.jacc.2017.03.578