JERUZALEM, BRATISLAVA. V decembri 1997 sa stovky japonských detí ocitli v nemocnici kvôli záchvatu, ktorý sa ponášal na epilepsiu. Všetci mali spoločné jedno: keď začali príznaky, sledovali epizódu televízneho seriálu Pokémon.
Lekári si mysleli, že symptómy vyvolalo päť sekúnd intenzívne blikajúcich svetiel. Vedci si však kládli otázku, prečo záchvat dostali práve tieto deti a nie tisícky ostatných divákov?
Odpoveď naznačuje výskum Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, ktorý publikoval časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Vedci vychádzali z predpokladu, že zdravé mozgy môžu pred epileptickými záchvatmi chrániť rýchlo produkované molekuly, takzvané krátke RNA (mikroRNA alebo miR).
MikroRNA je nedávno objavená trieda krátkych nekódujúcich ribonukleových kyselín, ktoré môžu brániť génom pri produkcii niektorých proteínov.

Na otestovanie tejto hypotézy výskumníci vyvinuli myši, ktoré produkovali nezvyčajne vysoké množstvo vytipovanej molekuly miR-211.
Úrovne molekuly pri experimente postupne znižovali pomocou antibiotík. Myši sa po niekoľkých dňoch stali precitlivenými na zlúčeniny, ktoré vyvolávajú epilepsiu.
Zistenia ukázali, že zvýšená hladina miR-211 u myší zohrávala významnú úlohu pri ochrane mozgu pred epileptickými záchvatmi.
Ďalší výskum tak môže pomôcť pri odhalení prahových hodnôt záchvatov. Vďaka tomu by sa dali vyvinúť lieky, ktoré zvýšia produkciu miR-211 a znížia tak riziko epileptických záchvatov u ľudí.