BRATISLAVA. Ak čakáte dieťa, nepite alkohol. Tak znie odporúčanie zdravotných organizácií, ktoré radia tehotným ženám úplne sa vyhýbať alkoholu.
Problémom však je, že v prvom trimestri množstvo budúcich matiek pije. Je to v čase, keď je plod na podobné zásahy najcitivejší, no tehotné ženy zvyčajne netušia, že čakajú dieťa.
Nové zistenia teraz ukazujú, že vplyv na plod môže byť ešte vážnejší. Aj malé množstvo alkoholu môže ovplyvniť vývoj tváre dieťaťa. Zmeny sa týkajú tvaru očí, nosa a pier, načuje štúdia v časopise JAMA Pediatrics.

Pila väčšina budúcich matiek
Výskumníci z Murdochovho detského výskumného ústavu sa rozhodli preskúmať dôsledky mierneho množstva alkoholu na vývoj dieťaťa.
Fetálny alkoholový syndróm
Alkohol z krvi matky sa cez plodové lôžko dostáva do krvného obehu dieťaťa. Dosahuje podobnú koncentráciu koncentrácii, ako má v krvi matka. Alkohol poškodzuje nezrelé a citlivé tkanivá plodu a môže nezvratne poškodiť mozog dieťaťa. Dieťa sa narodí predčasne alebo v očakávanom termíne, ale je menšie a má nižšiu pôrodnú váhu. Dieťa zostáva naďalej drobné aj v napriek dobrej starostlivosti a dostatočnej výžive. Poškodenie mozgu sa prejavuje zníženou inteligenciou a poruchami správania. Často sa intelekt pohybuje v pásme slabomyseľnosti, sú aj prípady ťažkého postihnutia, ktoré nedovoľuje zapojenie dieťaťa do samostatného života.
Vzorku tvorilo takmer 1600 gravidných žien, ktoré výskumníci ich rozdelili do skupín podľa toho, kedy a koľko pili.
Takmer 80 percent detí bolo v štádiu plodu vystavených aspoň nejakému množstvu alkoholu.
Z toho 27 percent žien pilo malé množstvá alkoholu v priebehu celého tehotenstva.
Keď boli deti staršie ako jeden rok, vedci vytvorili pomocou fotografií a počítačového softvéru detailné 3D modely ich tvárí.
Na fotografiách určili takmer 70-tisíc bodov a analyzovali jemné rozdiely.
Dokonca aj nízke hladiny alkoholu - napríklad príležitostné dva poháriky v priebehu týždňa - súviseli so zmenami tváre.
Zmeny sa však dali zistiť iba pomocou zobrazovacej techniky a neboli viditeľné voľným okom.

Účinky môžu byť dočasné
Deti, ktorých matky pili malé množstvá alkoholu, mali o niečo kratší a dohora klenutý nos. Stred tváre sa vyvíjal pomalšie ako oči, čelo a dolná čeľusť.
Účinky alkoholu však môžu byť iba dočasné, pretože tvár dieťaťa sa v prvých dvoch rokoch života naďalej výrazne mení.
Vedúca štúdie, epidemiologička Jane Hallidayová napriek výsledkom upokojuje ženy, ktoré v úvode tehotenstva pili malé množstvá alkoholu. „Výsledky nám ukazujú určitý efekt alkoholu, aj keď je pomerne jemný,“ zdôraznila pre magazín New Scientist.
Na vývoj a zdravie dieťaťa vplýva mnoho ďalších faktorov, najmä výživa.
Hallidayová však verí, že 3D fotografie môžu pomôcť pri diagnostike fetálneho alkoholového syndrómu. „Ak dieťa vykazuje príznaky poruchy správania a nie je známe, či boli vystavené alkoholu, fotografie by mohli poslúžiť ako dôkaz.“
doi: 10.1001/jamapediatrics.2017.0778