BRATISLAVA. Diabetici si musia neustále strážiť hladinu cukru v krvi. Glukomery, ktoré merajú glukózu z kvapôčky krvi, sú invazívne a mnohých diabetikov stojí meranie množstvo času, peňazí a úsilia. Výskumníci z MIT a Harvardu vyvinuli spôsob, ako diabetikom uľahčiť život.
Glukomery by mohlo nahradiť tetovanie s biosenzorom. Špeciálny atrament DermalAbbys reaguje na zloženie krvi tým, že zmení farbu tetovania. Obsahuje chemikálie, ktoré dokážu reagovať na hladinu cukru v krvi, pH a sodík.
Pokožka sa vďaka tetovaniu premení na interaktívny displej. Ak množstvo cukru v krvi stúpne, modrá farba sa zmení na hnedú. Ak stúpne hladina solí, atrament citlivý na sodík bude pod UV svetlom svietiť žiarivo zelenou farbou. A ak sa vychýli hladina pH krvi, fialová farba sa zmení na ružovú.
Technológia je zatiaľ v rannom štádiu výskumu a zatiaľ sa testuje na pokožke ošípaných. Na živej pokožke zvierat a ľudí ešte vedci atrament nevyskúšali, je preto otázne, ako dlho atrament vydrží, aký je odolný a či nevyvoláva alergie.
„Bude ešte trvať dlho, kým technológia dorazí na trh,“ hovorí výskumníčka Xin Liu pre CBS News. Už teraz však do dostávajú emaily od ľudí s cukrovkou 1. a 2. typu, ktorí by si chceli tetovanie vyskúšať.
Tetovanie by bolo obzvlášť užitočné v situáciách, kedy sú glukomery nepraktické. Napríklad počas športovania, alebo v bazéne.