BRATISLAVA. Tradične si ľudia spálenú pokožku upokojujú za pomoci krémov s pantenolom, jogurtu, aloe vera alebo zeleného čaju. Zoznam ľudových liekov rozšírili vedci z Univerzitnej nemocnice v Clevelande.
Spálenú kožu možno liečiť za pomoci veľkej dávky vitamínu D, píše sa v štúdii v časopise The Journal of Investigative Dermatology.
Schopnosti vitamínu D, ktorý si telo prirodzene vytvára pri pobyte na slnku, testovali výskumníci na dvadsiatke zdravých dospelých ľudí. Spáleninu od slnka vytvorili pomocou ultrafilaového žiarenia.

Súboj tela so zápalom
Hodinu po ožiarení dali vedci časti dobrovoľníkom skonzumovať vysokú dávku vitamínu D3, zvyšným podali placebo. Štúdia bola dvojito slepá, kto zjedol vitamín nevedeli v priebehu experimentu vedci, ani účastníci.
Počas nasledujúcich dvoch dní sa ľuďom, ktorí zjedli vitamín D3 v koži prejavilo menej dráždivých látok. Telo dokázalo na simulované popáleniny vďaka vitamínu reagovať pružnejšie. Produkovalo viac protizápalových látok, než v prípade účastníkov na placebe.
Vplyv vitamínu vedci overili za pomoci kontrolnej skupiny. Keďže malo sérum nižšiu koncentráciu vitamínu, zápalových látok sa v tele objavilo viac. Pokožka tiež vďaka vysokej dávke vitamínu nebola natoľko červená a gény, ktoré opravujú poškodenú pokožku, boli omnoho aktívnejšie.

Na čo v tele slúži vitamín D?
Vitamín D je nevyhnutný na vstrebávanie fosforu a vápnika v tráviacom trakte, zodpovedá za ich ukladanie v kostiach a pomáha v prevencii rednutia kostného tkaniva (osteoporóza). Nedostatok vitamínu D spôsobuje mäknutie a krehkosť kostí.
Vitamín D sa vytvára najmä pôsobením ultrafialových lúčov na pokožku. Počas slnečných letných dní stačí dva- až trikrát týždenne 15 minút pobytu na slnku a vznikne toľko vitamínu D, koľko potrebuje organizmus na týždeň.
Nachádza sa aj v obohatených mliečnych výrobkoch a cereáliách, vo vaječnom žĺtku, hubách, v tresčej pečeni, úhorovi, morských rybách a rybom tuku. Najefektívnejšie pôsobí v spolupráci s vitamínmi A, C a cholínom v prítomnosti dostatočnej dávky vápnika a fosforu.
Obyvatelia miest s veľkou automobilovou premávkou a smogovými výparmi starnú podstatne rýchlejšie aj preto, lebo nemajú dostatok vitamínu D.
Odporúčaná dávka 400 IU sa môže zvýšiť na dvojnásobok. To platí aj pre ľudí pracujúcich v nočných prevádzkach.