BRATISLAVA. Leto sa oficiálne začína. Skôr než sa vydáte na pláž či do rozpálených ulíc, oplatí sa zopakovať si niekoľko opatrení, ktoré pomôžu ochrániť zdravie vás a vašich blízkych.
- Aký je v lete správny pitný režim?
- Aká je ideálna letná strava?
- Ako sa zdravo opaľovať?
- Ako nedostať úpal a aká je prvá pomoc?
- Aké je správne nastavenie klimatizácie?
1. Pitný režim v lete
Aby mozog optimálne pracoval, potrebuje dodávku kyslíka a živín. Ale na to, aby sa kyslík a živiny dostali do mozgu, musí mať krv správnu hustotu.
Ak telu chýbajú tekutiny, krv je príliš hustá a nedokáže dostatočne preniknúť do najtenších mozgových vlásočníc.
Spotreba vody závisí od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí a seniorov treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Piť treba aj vtedy, keď nepociťujete smäd. Základný príjem tekutín si možno vypočítať nasledovne:
Medzi ideálne nápoje patrí obyčajná voda, ovocné šťavy a v menšej miere aj bylinkový a zelený čaj. Nevhodné sú nápoje s vysokým obsahom pridaného cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu.
Pri výbere minerálnych vôd treba venovať zvýšenú pozornosť obsahu sodíka. „Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a obsah sodíka vo vode by im mohol tento stav ešte zhoršiť. Vo vyššom veku je tiež dôležitý príjem vitamínov, ktoré môže senior dostať už priamo v nápoji,“ hovorí Adriana Račková z Úradu verejného zdravotníctva.
Do pitného režimu sa nezapočítavajú sladké malinovky, pivo, alkohol, káva. Odporúča sa piť v menších dávkach, no pravidelne. Dôležitá je aj teplota tekutín, najvhodnejšie sú vlažné nápoje.
Pri nedostatku tekutín sa objavuje pocit únavy, slabosti, búšenie srdca, zvieranie na hrudníku, tŕpnutie prstov rúk, bolesť hlavy, prípadne závraty.
Prejavy dehytratácie môžu byť aj omnoho nenápadnejšie. Dehydrovaný človek môže napríklad pociťovať problémy so sústredením či pamäťou.
Najlepšou kontrolou dostatočného príjmu tekutín je farba moču. Aj ráno, v čase najväčšieho zahustenia má byť bezfarebný alebo len slabo žltý a bez zápachu.

2. Ideálna letná strava
Strava má byť v lete ľahšia, s nižšou energetickou hodnotou. Mala by byť vyvážená a pestrá. Znamená to dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín. Rovný odporúča obmedziť jedlá a potraviny bohaté na tuky a jednoduché sacharidy.