BRATISLAVA. Teploty nad 30 stupňov môžu robiť problémy aj ľuďom, ktorí leto zbožňujú.
V texte nájdete:
Pred spaľujúcim teplom je najlepšie ukryť sa pri vode, alebo doma.
Aby ste v byte či dome mali znesiteľnú teplotu, držte na slnečnej strane zatiahnuté žalúzie a záclony.
Okná otvorte až po západe slnka, keď teploty začnú klesať. Na spanie si vyberte najchladnejšiu miestnosť bytu.
Vypnite nepotrebné elektronické zariadenia, ktoré vyžarujú teplo. Interiér pomáhajú schladiť nielen ventilátory, ale aj izbové rastliny a rozmiestnené nádoby s vodou.
Stravujte sa ľahko, pite dostatok tekutín a chladeného ovocia. Vyhýbajte sa kofeínu, alkoholu a horúcim nápojom. Studenú sprchu či kúpeľ dokáže čiastočne zastúpiť vodou pokropené oblečenie. Schladiť sa dá aj mokrou utierkou, ktorú si umiestnite na krk.
Malé deti a horúčavy
Bábätká mladšie ako šesť mesiacov nepatria na priame slnko, keďže ich pokožka obsahuje primálo ochranného melanínu.
Staršie deti by mali na slnku tráviť čo najmenej času, obzvlášť medzi 10. a 16. hodinou, keď je slnko najprudšie.
Kolaps z tepla
- Človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, studený pot a krátka strata vedomia.
- Skolabovaného človeka je potrebné dať do tieňa, ponúknuť mu vodu, ovlažiť ho, nechať ležať a zavolať na tiesňovú linku 155
- Ohrození sú najmä seniori, tehotné a dojčiace ženy, deti do 4 rokov, dlhodobo chorí, ľudia s nadváhou a ľudia, ktorí uživajú lieky na odvodnenie a vysoký krvný tlak.
Deti treba natrieť krémom s ochranným faktorom najmenej 15, uistite sa, že krém má fyzický filter a dokáže chrániť proti UVA aj UVB žiareniu.
Klobúk pomôže ochrániť oblasť hlavy a krku. Čo sa týka oblečenia, zvoľte vzdušné prírodné materiály (napríklad bavlnu) svetlej farby.
Dojčatám nie je okrem materského mlieka nevyhnutné dávať extra vodu, no matky by mali dojčiť častejšie. Matky by si však mali prísne strážiť pitný režim.
Ak dieťa pije z fľašky, je dobré doplniť pitný režim prevarenou vodou. Ak deti nepijú dostatok obyčajnej vody, skúste tekutiny dopĺňať aj pomocou ovocia alebo zriedeného džúsu.
Pri malých deťoch je príznakom dehydratácie neobvykle malé množstvo moču (menej než šesť plienok za deň), suché pery, málo sĺz pri plači, prípadne nedostatok energie a hravosti.
Kočík by mal mať striešku, ktorá tieni na celé dieťa. Cirkuláciu vzduchu v kočíku alebo v autosedačke neblokujte látkou, ani keď sa vám zdá byť priedušná. Namiesto toho, aby ste dieťa zatienili, môžete spôsobiť jeho prehriatie.
Varovným príznakom je, že dieťa je veľmi teplé na dotyk, extrémne smädné, veľmi sa potí, pôsobí veľmi unavene a slabo. Dieťa nikdy nenechávajte v zaparkovanom aute.
Deti možno schladiť hrou v bazéniku, ktorý je skrytý v tieni, chladnejší kúpeľ pomôže aj pred spaním. Nočné oblečenie a posteľnú bielizeň udržujte na minime.
Seniori vysoké teploty podceňujú
Zvýšené teploty sú extrémnou záťažou najmä pre seniorov.
Frekvencia srdcového rytmu sa v teple zvyšuje, ale opotrebovaný sval za zaostáva a človek pociťuje slabosť. Zhoršujú sa aj chronické ochorenia, najmä kardiovaskulárne, dýchacie, neurologické a psychické.

Vyčerpanie u seniorov často vedie ku kolapsom, záchranári zasahujú najmä okolo obeda a podvečer. Ľudia vo vyššom veku vysoké teploty podceňujú - nedodržiavajú pitný režim, vystavujú sa nadmerne slnku, nezakrývajú si hlavu, prechádzajú rýchlo z chladnejšieho do teplého prostredia a naopak.
Telo sa pokúša ochladiť zvýšeným potením, no zároveň ním stráca tekutiny a krv sa zahusťuje. Keďže teplo zároveň rozšíri cievy, tlak výrazne poklesne. Srdce sa v snahe o prečerpanie väčšieho množstva krvi začne namáhať, sťahy sú výraznejšie a rýchlejšie.
Pri zrýchlenej činnosti srdca ho poškodené tepny nestíhajú zásobovať krvou a srdce začne trpieť nedostatkom kyslíka. Človeku hrozí infarkt myokardu, ktorý sa začína bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá sa neskôr šíri do ramien, krku a čeľuste.
Starostlivosť o psa v horúčavách
Majiteľ si nemusí prehriatie psa všimnúť, no existuje niekoľko zaručených indícií. „Pes začne zrýchlene dýchať, reaguje apaticky na vonkajšie podnety, nemá záujem hrať sa,“ povedala pre SME Lucia Kováčová zo Slovenskej asociácie veterinárnych lekárov malých zvierat.
Pri teplotách nad tridsať stupňov majú problémy najmä plemená so skrátenou papuľou, šteňatá, choré a staršie psy. Medzi psích seniorov podľa veterinárky patria zvieratá staršie než desať rokov, ich srdcovo-cievny systém je menej odolný.

Podobne ako u ľudí, aj pri zvieratách je počas horúčav potrebné dohliadnuť na pitný režim. Psy neradno preťažovať, riskantné sú najmä poludňajšie prechádzky a vodenie psa pri bicyklovaní, alebo korčuľovaní. Dlhšie prechádzky sú vhodné v chladnejších skorých ranných, alebo večerných hodinách.
Psy by v žiadnom prípade nemali byť zavreté v zaparkovanom aute, vzduch v ňom necirkuluje ani pri stiahnutom okienku.
Ak sa pes prehreje, okamžite ho treba dostať do tieňa, núkať mu vodu a snažiť sa ho schladiť. Nie je vhodné oblievať ho ľadovou vodou, lepšie je prikladať na psa namočenú handru. Na veterinára sa treba obrátiť v prípade, že sa u psa objavia akútne príznaky - zhoršená chôdza, nadmerné slinenie alebo pád.