LONDÝN, BRATISLAVA. Krvný test dokáže odhaliť, či sa v mozgu človeka vytvára plak, ktorý signalizuje Alzheimerovu chorobu.
U ľudí, ktorí trpia ochorením sa v mozgu zvyknú vytvárať lepkavé zhluky bielkoviny amyloid beta. Hoci nie je jasné, akú úlohu pri ochorení zohrávajú, ich prítomnosť býva presvedčivým dôkazom choroby.
Dosiaľ bolo možné plak v mozgu monitorovať iba prostredníctvom drahej pozitrónovej emisnej tomografie (PET) alebo invazívnou lumbálnou punkciou.
Vďaka novému krvnému testu by sa riziko Alzheimera dalo odhaliť aj pri rutinnej prehliadke u všeobecného lekára. Postup by bol podobný, ako kontrola cholesterolu.

Tisíce pacientov by vďaka rýchlej diagnóze mohli začať liečbu ešte pred stratou pamäti a poškodením mozgu, povedal pri prezentácii testu Randall Bateman z Washingtonskej univerzity v St. Louis. Test odhalili v stredu na konferencii Alzheimerovej asociácie v Londýne.
Amyloidné plaky sa v mozgu začínajú objavovať 15 až 20 rokov predtým, ako sa dostavia príznaky Alzheimerovej choroby. Test meria relatívne množstvo rôznych foriem beta-amyloidu, ktoré sú príznakom, že sa v mozgu človeka pravdepodobne buduje plak.
Test výskumníci vyvinuli na základe údajov 41 ľudí, u ktorých porovnali hladiny amyloidov beta v krvi a záznamy PET vyšetrení, ktoré zobrazovali množstvo nahromadeného plaku. Keďže ide o malú vzorku, úspešnosť testu vedci plánujú overiť na ďalších 180 ľuďoch.