PARÍŽ, BRATISLAVA. Približne dvaja zo sto juhoafrických novorodencov sa narodia nakazení vírusom HIV. Inak to nebolo ani v prípade dnes už deväťročného dieťaťa, ktorého identitu držia lekári v anonymite. Nákazu diagnostikovali, keď malo dieťa iba jeden mesiac, dnes je jeho telo bez stopy po víruse.
Novorodenec po diagnostike podstúpil 40-týždňovú antiretrovírusovú liečbu (ART), potom jeho stav pozorne sledovali lekári. Krvné testy ukázali, že dieťa sa do remisie dostalo krátko po ukončení liečby. Liečbu zastavili ako súčasť rozsiahlejšej výskumnej štúdie skúmajúcej potenciál skorého ART na zníženie detskej úmrtnosti a zníženie potreby celoživotnej liečby novorodencov infikovaných HIV.
Dieťa je bez liečby už osem a pol roka a štandardné testy v jeho krvi nenašli žiadne stopy po HIV. Prípadovú štúdiu prezentovali v pondelok na 9. medzinárodnej konferencii o AIDS v Paríži.

Vírus sa môže ukrývať
Výskyt HIV u detí
- U detí, ktoré sa v čase pôrodu nakazia vírusom HIV sa ochorenie rýchlo šíri.
- HIV môže spôsobiť úmrtie dieťaťa už počas prvých mesiacov po narodení.
- Odhaduje sa, že v roku 2015 zomrelo na ochorenia, ktoré súviseli s AIDS, 110-tisíc detí.
- V rovnakom roku malo vírus HIV 1,8 milióna detí, pričom 150-tisíc ďalších bolo infikovaných.
- Väčšina nakazených detí žije v Afrike.
„Je to naozaj veľmi zriedkavé,“ povedala pre CNN ošetrujúca lekárka Avy Violariová, ktorá vedie pediatrické klinické štúdie HIV vírusu na Witwatersrandskej univerzite v Johannesburgu. Dúfa, že na základe takýchto ojedinelých prípadov sa jej s kolegami podarí odhaliť mechanizmus, ako by bolo možné ukončiť liečbu detí.
Liečba alebo očkovanie proti HIV neexistuje. Celoživotná terapia môže byť pre deti toxická alebo finančne nedostupná. Vedľajšie účinky môžu viesť k nesamostatnosti, s ktorou majú pacienti problémy najmä počas dospievania.
O niečo skeptickejší bol vo vyjadrení pre Washington Post vedúci amerického Národného inštitútu pre alergiu a infekčné choroby Anthony Fauci. Ako imunológ má s výskumom HIV a AIDS bohaté skúsenosti. Dieťa neoznačuje za vyliečené, ale iba v remisii – čiže v stave, keď sa ochorenie zmiernilo alebo neprejavuje príznaky.
Fauci upozorňuje, že HIV sa dokáže ukrývať na nečakaných miestach, a preto nie je vylúčené, že sa v tele dieťaťa naďalej nachádza malé množstvo vírusu, ktoré sa môže začať replikovať. Podobne, ako sa stalo aj v minulosti. Ide totiž už o tretieho detského pacienta na svete, u ktorého vírus HIV ostal roky pod kontrolou.
Tri prípady, dva úspechy
Prvý prípad rozšírenej remisie sa dočkal veľkého ohlasu v roku 2013. Dievča, ktoré bolo verejnosti známe pod prezývkou „dieťa z Mississippi“, sa funkčne vyliečilo 23 mesiacov po ukončení liečby.